Na czym polega zawieszenie emerytury?

Zgodnie z prawem emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn, mogą bez ograniczeń dorabiać do emerytury, także na podstawie umowy o pracę.  Bez ograniczeń, nie oznacza jednak, że bez utraty części lub całości świadczeń. Przepisy przewidują bowiem sytuację, w której emerytura zostanie zawieszona lub pomniejszona. Kiedy ZUS może to zrobić? Odpowiadamy.  

Na czym polega zawieszenie emerytury?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 czerwca 2020

Kontynuacja zatrudnienia a prawo do emerytury

Wiele lat pracy, osiągnięcie wieku emerytalnego i zasłużony odpoczynek – to najczęstszy scenariusz dla osób, których aktywność zawodowa dobiega końca i nie wyobrażają sobie kontynuacji zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że ukończenie konkretnego wieku nie jest wyrokiem. Jeśli pracownik czuje się na siłach i chce dalej pracować zawodowo, może to robić. Taka sytuacja ma swoje plusy, wynikające choćby z matematyki. Późniejsze przejście na emeryturę oznacza wyższe (czasami sporo wyższe) świadczenia. Nie można pominąć również faktu, że niektóre osoby nie wyobrażają sobie bezczynności i jeśli tylko pozwala im na to zdrowie i siły kontynuują pracę. Od tej chwili, pracownik ma wolny wybór, może przejść na emeryturę w dowolnym momencie. Aby otrzymać pierwsze świadczenie, konieczne jest rozwiązanie dotychczasowej umowy (lub wszystkich umów) o pracę.

CZYTAJ TEŻGdzie można nocować podróżując kamperem?

Kiedy ZUS może zmniejszyć lub zawiesić emeryturę?

Pan Jan, niedługo po przejściu na emeryturę, chciał trochę do niej dorobić i  podpisał umowę o pracę z wcześniejszym pracodawcą na poprzednim stanowisku. Jego zarobki wynikające z nowego kontraktu nie przekroczyły jednak 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym, jego decyzja o powrocie do pracy nie wpłynęła na wysokość pobieranego świadczenia. Gdyby jednak wspomniany próg został przekroczony, wówczas ZUS zmniejszyłby jego miesięczną emeryturę. Zdarza się jednak i tak, że zarobki emerytowanego specjalisty w jakiejś dziedzinie przekroczą 130 proc. średniej krajowej. W takim wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do zawieszenia emerytury. Ubezpieczyciel odwiesi je w momencie, w którym ustaną te przesłanki – np. z powodu odejścia z pracy.

Kto informuje ZUS o pracy emeryta?

Zgodnie z prawem, obowiązkiem emeryta jest poinformowanie o przesłankach skutkujących obniżeniem lub zawieszeniem emerytury, czyli podjęciu zatrudnienia oraz osiągnięciu określonego przychodu. W stosownej decyzji ZUS przeczytamy potem, że zmniejszenie wysokości świadczenia następuje od miesiąca, w którym wydano decyzję lub od następnego miesiąca kalendarzowego. Na podstawie własnych obliczeń Zakład wskaże kwotę o jaką emerytura zmniejszona. W przypadku wyższych zarobków niż wspomniane 130 proc. średniego wynagrodzenia, otrzymamy decyzję o zawieszeniu świadczeń.

CZYTAJ TEŻ Czy na własnej działce mogę postawić dom w dowolnym miejscu?

Na swojej stronie internetowej ZUS radzi — „Gdy już przy składaniu wniosku o emeryturę lub rentę wiesz, że będziesz mieć dodatkowe zarobki, zaznacz to we wniosku. Jeśli jesteś już emerytem lub rencistą, jak najszybciej zawiadom nas o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu”. Rzeczywiście, zwłoka w takiej sytuacji nic nam nie da. Stosowną informację można przekaż]zać korzystając z formularza ZUS EROP, który można znaleźć tutaj. Co więcej, każdego roku, do końca lutego, należy dostarczyć do najbliższej placówki ZUS zaświadczenie o wysokości przychodu za poprzedni rok. To kluczowy dokument, na podstawie którego, urzędnicy ocenią czy wypłacane świadczenie było w prawidłowej wysokości.

Co grozi za zatajenie dodatkowych przychodów na emeryturze?

Prawo jest w takim wypadku bezwzględne i nie daje żadnego pola do manewru. Jeśli emeryt osiągał przychody, ale z jakiegoś powodu nie poinformował o nich ZUS-u, instytucja w momencie wykrycia takiej sytuacji ma prawo żądania zwrotu świadczeń. Może to dotyczyć nienależnej emerytury do trzech lat wstecz. W przypadku powiadomienia o takiej sytuacji, żądania ZUS ograniczą się do świadczeń wyłącznie do ostatniego roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co Polska kupuje od Rosji?
Aktualności

Co Polska kupuje od Rosji?

Z przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polska sprowadziła z Rosji 377,2 tysiąca ton płynnego gazu LPG. Jak wygląda oficjalne stanowisko...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!