Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?

Ceny niektórych modeli telefonów komórkowych mogą przyprawiać o zawrót głowy. Tak zwane flagowce, prosto z salonu potrafią być wyceniane nawet grubo powyżej 3,5 tys. złotych. Nic więc dziwnego, że cały czas nie brakuje fanów technologii, którzy sięgają po telefony z drugiej ręki, które można kupić na przykład o połowę taniej. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego?

Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 czerwca 2020

Rynek telefonów używanych

Kiedy rynek telefonii komórkowej w Polsce raczkował, równolegle z nim rozwijała się sprzedaż telefonów używanych. Komisy, punkty usługowo-handlowe, lombardy, oferowały wówczas możliwość zakupu urządzenia, z której korzystali głównie użytkownicy pre-paid. Trudno się temu dziwić różnica w cenie między telefonem prosto z pudełka, a urządzeniem z drugiej ręki sięgała często kilkudziesięciu procent. Charakter ówczesnych telefonów był jednak zupełnie inny. Służyły przede wszystkim do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości. Wówczas atrakcyjna wydawała się funkcja budzika, kalendarza, o prostych grach typu „wąż” nie wspominając. Funkcje telefonu, powiedzmy z 1999 roku niewiele różniły się od nowości rynkowej np. z 2003. Wyznacznikiem nowości był głównie dizajn i wielkość urządzenia.

Dziś smartfony reprezentują zupełnie inną technologię. Niestety bardziej podatną na uszkodzenia oraz szybko starzejącą się. 3-4 letnie telefony często nie mają już aktualizowanego oprogramowania co wiąże się zarówno z utrudnieniami z korzystania z nowych aplikacji jak również z kwestią bezpieczeństwa danych.

Na co zwrócić uwagę kupując używanego smartfona?

Dokonując takiego wyboru warto sprawdzić kilka spraw. Nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Po pierwsze poczytajmy opnie użytkowników. Jeżeli jakieś urządzenie ma tendencję do awarii np. po roku czy dwóch od zakupu, z pewnością przeczytamy o tym na forach. Im więcej trudnych i dziwnych historii, tym gorsza rekomendacja do zakupu danego telefonu.

Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Monika Świetlińska

Po drugie, odwiedźmy specjalistyczne strony o nowych technologiach lub gadżetach elektronicznych i poszukajmy opinii profesjonalistów. Konieczne jest sprawdzenie jakiej wersji system operacyjny działa na danym urządzeniu. Poszukajmy też informacji o planowanych aktualizacjach. Jeżeli producent, nie przewiduje w kalendarzu odświeżenia oprogramowania dla danego modelu oznacza, że postawił już na nim krzyżyk i traktuje go jako produkt, który powinien opuścić już rynek. Z przyczyn praktycznych oraz ze względów bezpieczeństwa, lepiej wówczas poszukać czegoś nowszego.

Po trzecie, kupowany telefon trzeba obejrzeć. Oczywiście zamawiając go przez internet mamy mniejsze pole do manewru, choć z drugiej strony prawo konsumenta pozwala nam na zwrot towaru, który nie spełnia naszych oczekiwań – na przykład ma porysowany wyświetlacz lub inne wady, które dyskwalifikują go w naszych oczach. Trzeba również sprawdzić, czy obudowa nie ma śladów otwierania przez niewyspecjalizowany serwis. Często są to delikatne rysy lub pęknięcia wzdłuż łączeń elementów, które sugerują nieprofesjonalną naprawę.

Zakup używanego telefonu – gdzie jest ryzyko?

Kupując telefon na rynku wtórnym nigdy nie mamy pewności jak był on użytkowany przez poprzedniego właściciela. Z zewnątrz może wyglądać całkiem nieźle, jednak to jedynie pozory. Jeżeli urządzenie było użytkowane w wilgotnych warunkach, np. poprzednik często korzystał z telefonu w wannie, zapomnijmy o tym, że będzie on nam służył przez długi czas (chyba, że spełnia warunki wodoszczelności). Wilgoć stopniowo uszkadza elektronikę i skraca jej żywotność. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić oglądając urządzenie np. w komisie.

Kupiłeś używany telefon – przywróć ustawienia fabryczne

Jeżeli nasz poprzednik zapomniał w momencie sprzedaży o potrzebie usunięcia swoich danych z telefonu zróbmy to za niego. Przywrócenie do ustawień fabrycznych sprawia, że włączając smartfon jego oprogramowanie jest w takim samym stanie jak w momencie wyjęcia z fabrycznego pudełka.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!