Wszystkich Świętych 2020. Czy 2 listopada będzie dniem wolnym?

Dzień Wszystkich Świętych to w naszym kraju, ustawowo dzień wolny od pracy. W tym roku przypada on na niedzielę. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy dniem wolnym będzie np. poniedziałek 2 listopada.

Wszystkich Świętych 2020. Czy 2 listopada będzie dniem wolnym?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 30 października 2020

Czy za 1 listopada przysługuje nam dzień wolnego?

Wedle przepisów, możliwość odebranie dnia wolnego, przysługuje nam wyłącznie w sytuacji, gdy święto przypada w sobotę. Oznacza to, że w tym roku pracodawcy nie są zobligowani do wyznaczenia nam dnia wolnego związanego z dniem Wszystkich Świętych. Wątpliwości budzi również data 2 listopada, czyli dzień Zaduszny. Wedle prawa nie nie jest to dzień wolny od pracy ani od szkoły, zdarzały się jednak lata, w których mogliśmy liczyć na to, że nie będziemy musieli iść do pracy. Działo się tak zazwyczaj, gdy 2 listopada wypadał między świętem a weekendem. Z racji tego, że w tym roku Zaduszki wypadają w poniedziałek, zajęcia w szkołach odbędą się normalnie, chyba że wybrane placówki zadecydują inaczej. W takim wypadku dzień wolny odrabia się w późniejszym terminie.

Oprócz dnia tygodnia ważna jest również obecna sytuacja epidemiologiczna. Część osób sugerowała, że dodatkowy dzień wolny pozwoliłby na rozłożenie w czasie odwiedzin na grobach. Miałoby to sprawić, że unikniemy tłoków na cmentarnych alejkach. Ostatecznie uznano, że efekt mógłby być zupełnie odwrotny i dodatkowy dzień wolny, zachęciłby wszystkich do częstszych spotkań w rodzinnym gronie, a liczba interakcji społecznych byłaby za duża.

Czy cmentarze będą zamknięte na Wszystkich Świętych?

Odkąd w całym kraju wprowadzono czerwoną strefę, pojawiały się dyskusje nad zamknięciem cmentarzy na 1 listopada. Już wiadomo, że cmentarze pozostaną zamknięte w dniach od 31 października do 2 listopada. Epidemiolodzy ostrzegali przed konsekwencjami pozostawienia cmentarzy otwartych.

Obchodzenie Wszystkich Świętych w formie znanej z poprzednich lat, może być obecnie bardzo niebezpieczne, twierdzą specjaliści. Tradycją na Wszystkich Świętych jest przyjazd wszystkich członków rodziny z najróżniejszych zakątków kraju. Nie dziwi więc skłonność do wspólnych spotkań przy stole. Dlatego też lekarze zalecają rozłożenie święta na kilka dni, dodając, że bardziej niż skutków samej wizyty na cmentarzu, obawiają się rodzinnych spotkań organizowanych już po wizycie na cmentarzu. Jednocześnie warto pamiętać, wszelkie uściski, serdeczne powitania i inne tego typu gesty w obecnej sytuacji nie są zalecane, a wręcz powinniśmy ich unikać, ponieważ same maski i otwarta przestrzeń nie są wystarczającym zabezpieczeniem.

Czy 2 listopada będziemy musieli iść do pracy?

Mimo zaleceń i braku oficjalnego dnia wolnego nie oznacza to, że nasz własny pracodawca nie postanowi pójść nam na rękę, zwalniając nas z obowiązku świadczenia pracy 2 listopada. Niezależnie od tego, czy wykonujemy swoją pracę zdalnie, czy stacjonarnie, nasz pracodawca ma prawo zapewnić nam dodatkowy dzień wolny. Część osób boi się, że ze względu na obostrzenia, w obecnej sytuacji nie będzie w stanie odwiedzić wszystkich grobów bliskich. W związku z tym niektórzy pracodawcy idą im na rękę i zapowiedzieli, że nie będą wymagać obecności w pracy w najbliższy poniedziałek. Nie jest to powszechna praktyka i dotyczy to tylko wybranych firm i ich pracowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u
ZUS

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u

Policjanci z Krakowa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej rozpracowali 11-osobową grupę przestępczą, która oszukiwała Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej członkowie najpierw zakładali fikcyjne...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!