Jak zawiesić działalność?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze oznacza pasmo sukcesów i wysokie zyski. Czasami sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i okazać się może, że w danym okresie prowadzenie firmy jest zupełnie nieopłacalne. Zamiast ją całkowicie zamykać, można ją zawiesić i tym samym zostawić sobie otwartą drogę do prowadzenia swojego biznesu.

Jak zawiesić działalność?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 października 2020

Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, w tym czasie może wykorzystać występujące ulgi finansowe i udogodnienia podatkowe. Przedsiębiorca nie musi płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego ani składać deklaracji VAT. Przede wszystkim w tym czasie jest się wyrejestrowanym z ZUS i nie trzeba opłacać składek. Po upływie 30 dni od opłaty ostatniej składki jest się wyrejestrowanym ze świadczeń zdrowotnych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego albo z ubezpieczenia zdrowotnego swoich członków rodziny. Czas, kiedy działalność jest zawieszona, nie wlicza się do lat uprawniających do otrzymania emerytury.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Swoją działalność zawiesić mogą wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Jedynym wyjątkiem jest pracodawca, który zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Zawieszenie działalności gospodarczej dotyczyć może także wspólników spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie ono dokonane także przez wszystkich wspólników.

Takie zawieszenie może odbyć się na czas nieokreślony albo określony, z tym że nie krótszy niż 30 dni. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS, zawieszenie nie może być dłuższe niż 24 miesiące.

Zawieszenie działalności – gdzie i jak się je dokonuje?

Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się ze złożeniem wniosku CEIDG-1 o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Zawieszenie zaznacza się w rubryce 01.3. Jeżeli osoba składająca wniosek o zawieszenie jest także wspólnikiem istniejących spółek cywilnych, musi wypełnić załącznik CEIDG-SC. Przepisy obecnie są inne i nie ograniczają możliwości zawieszenia działalności przed okresem złożenia wniosku o zawieszenie. Jak często, wyjątek stanowią przedsiębiorcy wpisani do KRS.

Złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej odbyć się może w kilku miejscach. Złożyć go można w Urzędzie Gminy osobiście lub poprzez pełnomocnika (wówczas obowiązuje opłata za pełnomocnictwo 17 złotych, chyba że jest to najbliższa rodzina). Można to zrobić również listownie, ale konieczne jest notarialne poświadczenie podpisu. Elektronicznie jest to możliwe za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP, podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek oraz czas jego złożenia. Taki sposób dla wielu przedsiębiorców jest również najbardziej dogodną formą.

W przypadku osobistego składania dokumentu, konieczne jest przedstawienie w urzędzie dowodu osobistego.

Może się okazać, że wniosek o zawieszenie nie jest poprawnie wypełniony. Wówczas przedsiębiorca zostanie poproszony o skorygowanie nieprawidłowych informacji albo uzupełnienie danych. W przypadku wniosku online taka informacja pojawi się od razu. Tradycyjny wniosek wiąże się z siedmiodniowym okresem oczekiwania na informację o konieczności poprawienia wniosku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!