fb

Program Maluch+. Jak dostać pieniądze na żłobek?

Jeszcze do 6 listopada można składać wnioski na moduły zakładające tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi oraz dofinansowanie już istniejących. Pula środków jest adresowana także do podmiotów prywatnych – informuje resort rodziny i polityki społecznej.

Program Maluch+. Jak dostać pieniądze na żłobek?
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 października 2020

Czy jest miejsce na rynku żłobków i klubów dziecięcych?

Jak wynika z wyliczeń ministerstwa rodzin obecne w całym kraju działa ponad 6,6 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które dysponują ok. 191 tys. miejsc dla najmłodszych. Resort dysponuje środkami, które mogą pozwolić na powstanie kolejnych 20 tys. miejsc. Około 90 tys. zostanie dofinansowane.

W Polsce jest wiele gmin w których miejsc w tego typu jednostkach jest cały czas za mało względem potrzeb lokalnej społeczności. Decydując się na taki biznes, trzeba każdorazowo dokładnie zbadać sytuację w danej miejscowości oraz potrzeby w tym zakresie. Warto skonsultować się z urzędem gminy, który powinien być najlepiej zorientowany w tym zakresie.

Maluch+ dla samorządów czy firm prywatnych?

Nabór wniosków dla samorządów już się zakończył 16 października. Aktualnie trwa nabór do modułów adresowanych dla podmiotów prywatnych zamierzających utworzyć nowe miejsca opieki dla najmłodszych dzieci. — „To niezwykle ważne, by tych miejsc przybywało, by rodzice mogli bez obaw wrócić do pracy i lepiej łączyć życie rodzinne z zawodowym. Termin mija 6 listopada, dlatego nie ma na co czekać” – powiedziała cytowana w komunikacie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Co to są moduły w programie Maluch+

Moduły oznaczone cyfrą „1” (1a i 1b) były adresowane do jednostek samorządu terytorialnego. Nabór w ich ramach właśnie się zakończył.

Moduł „2” — również jest adresowany do samorządów i dotyczy dofinansowania już istniejących miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Kolejne moduły dotyczą już podmiotów prywatnych. I tak, moduł „3” zakłada dofinansowanie tworzenia w 2021 roku miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – w tym także dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Z kolei moduł „4” dotyczy dofinansowania do funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad dziećmi do 3 roku życia – w tym także dla niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

Jak złożyć wniosek w programie Maluch+?

Oferty do programu Maluch+ można składać na piśmie do właściwego Urzędu Wojewódzkiego lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

Bieżący budżet programu wynosi 450 mln złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!