fb

Kiedy publikacja orzeczenia TK w sprawie aborcji?

Orzeczenie ws. zgodności z konstytucją przepisów z 1993 roku w zakresie prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu wywołało w Polsce protesty na niespotykaną dotąd skalę. Kluczową datą będzie dzień publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw – zgodnie z przepisami powinno to nastąpić „niezwłocznie”.

Kiedy publikacja orzeczenia TK w sprawie aborcji?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 października 2020

Zarządzenie prezesa TK ws publikacji orzeczenia

Na początek wyjaśnijmy, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą. Co więcej mają one charakter ostateczny i niepodważalny. Nie ma od nich instancji odwoławczej. Miejsce ich publikacji jest ściśle uzależnione od tego w jakim organie urzędowym został opublikowany akt normatywny, który został zakwestionowany przez TK. W przypadku słynnej ustawy w której zawarto tzw. „kompromis aborcyjny” z 1993 roku mówimy o Dzienniku Ustaw.

Aby orzeczenie zostało opublikowane, konieczne jest zarządzenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiemy już, że zostało ono wydane oraz przekazane do Rządowego Centrum Legislacji, gdzie zapadnie decyzja o terminie publikacji.

Bankowy tytuł egzekucyjny. TSUE przeciwko sądowym nakazom zapłaty w PolsceBankowy tytuł egzekucyjny. TSUE przeciwko sądowym nakazom zapłaty w PolsceRafał Stępniewski

Co oznacza niezwłoczna publikacja orzeczenia

Prawo nie określa w ciągu ilu dni orzeczenie musi zostać opublikowane w stosownym organie. Mowa jedynie o obowiązku „niezwłocznej” publikacji. W przypadku kontrowersyjnego orzeczenia TK kluczowe będzie zatem działanie Rządowego Centrum Legislacji. Czas oczekiwania na opublikowanie orzeczeń TK wynosi od 5 do 25 dni roboczych. Chociaż historia ostatnich lat pokazuje, że zdarzały się przypadki odwlekania tej czynności nawet o około 2 lata. W związku z ostatnim orzeczeniem pojawiły się apele różnych środowisk, by w tym przypadku również wstrzymać publikację.

W przypadku omawianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, aktualnie mówi się o znacznie bliższym terminie – 2 listopada 2020 roku.

Rozwód kościelny. Jak unieważnić małżeństwo?Rozwód kościelny. Jak unieważnić małżeństwo? Martyna Kowalska

Co oznacza publikacja wyroku TK?

Jeżeli orzeczenie zostanie opublikowane 2 listopada będzie to oznaczało, że od tego dnia nie będzie można przeprowadzać aborcji w zakwestionowanych przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. W dalszym ciągu dozwolone będzie przerywanie ciąży powstałej na skutek czynu zabronionego lub w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!