Zwolnienie lekarskie poprzez teleporadę

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że dostanie się do lekarza na klasyczną wizytę wcale nie jest łatwe. Zarówno pacjenci, jak i lekarze obawiają się zarażenia koronawirusem, przez co w dużej mierze zdecydowano się na przeniesienie wizyt do rozmów przez telefon, czyli tak zwanych teleporad.

Zwolnienie lekarskie poprzez teleporadę
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 października 2020

W trakcie rozmowy z lekarzem przez telefon uzyskaćmożna na przykład interpretację wcześniej przeprowadzonych badań lekarskich,otrzymać informację dotyczą dalszych zaleceń, a także e-receptę na lekarstwaoraz oczywiście zwolnienie lekarskie. Lekarz po opisaniu objawów przez osobęchorą może stwierdzić, że zwolnienie jest w danym przypadku niezbędne. Jeżelipacjent ma objawy sugerujące zakażenie się koronawirusem, konieczne może okazaćsię również skierowanie na badanie na COVID.

Uzasadnienie dowystawienia e-zwolnienia

E-zwolnienie wystawia się w sytuacji, kiedy pozabraniu dokładnego wywiadu oraz udokumentowania w kartotece pacjenta lekarzstwierdzi, że z powodu swojego stanu zdrowia pacjent nie powinien pracować.Takie zwolnienie wystawione w trakcie teleporady wydaje się być uzasadnione wimię wyższej konieczności i zapewnienia odpowiedniej opieki. Szczególniedotyczy to podejrzenia koronawirusa, na przykład podwyższonej temperatury,kiedy nie ma jeszcze innych objawów choroby. Wówczas lekarz zalecisamoizolację, a w tym celu wystawić musi zwolnienie z pracy.

W dobie pandemii przyjęto kilka kryteriów dowystawienia L4 właśnie z tego powodu. Jeżeli pacjent jest zakwalifikowany dokryterium A, czyli nie ma objawów chorobowych, zalecenie lekarza to przedewszystkim samoobserwacji przez okres 14 dni od czasu kontaktu z osobą zakażoną.Polega to na codziennym, porannym i wieczornym mierzeniu temperatury ciała,częstym myciu rąk oraz zgłoszeniu się na oddział zakaźny, jeżeli pojawi sięwysoka temperatura albo inne objawy na przykład duszności.

Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r.Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r. Martyna Kowalska

Kryterium B to pacjent z objawami, na przykładkatarem, bólem gardła, objawami przeziębienia, który nie wymaga hospitalizacji.Wówczas zalecenie to leczenie domowe oraz samoizolacja. Lekarz podczasteleporady wystawi zwolnienie lekarskie z kodem adekwatnym do prezentowanychobjawów, z zaznaczenie opcji, że chory powinien leżeć albo chory może chodzić.

Jeżeli pacjent wykazuje kryterium C, to znaczy maobjawy ostrej infekcji dróg oddechowych, wysoką gorączkę, kaszel oraz dusznościw ramach teleporady powinien zostać przetransportowany do najbliższego oddziałuzakaźnego. Jednak obecna sytuacja sprawia, że wielu pacjentów mających bardziejintensywne objawy choroby mimo tego leczonych jest w warunkach domowych, aprzewiezienie do szpitala następuje w momencie ich zaostrzenia się.

Pamiętać trzeba, że decyzję o nałożeniu kwarantanny nadaną osobę podejmuje Sanepid. Decyzja o tym jest tożsama ze zwolnieniemlekarskim, natomiast lekarz nie wystawia zaświadczenia ZUS ZLA. Do częstopopełnianych błędów należy odsyłanie bezobjawowych pacjentów do lekarzypodstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem osoby mające kontakt z chorym, aleniemające objawów powinny być pod opieką Sanepidu, który decyduje okonieczności kwarantanny. To inspektor sanitarny wydaje decyzję, która jestpodstawą do wypłaty zasiłku. Rolą lekarzy jest wystawianie zwolnienia wyłączniew przypadku niezdolności do pracy wynikającej z choroby. Lekarz w trakcieteleporady nie może wystawić zwolnienia osobie zdrowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!