Zdalne rekrutacje nie zawsze się sprawdzają

Od tegorocznej wiosny przy ogłoszeniach o pracę, coraz częściej można spotkać dopisek „rekrutacja zdalna”. Obostrzenia związane z pandemią oraz strach przed zakażeniem zmieniły sposób odbywania rozmów kwalifikacyjnych, które przeniosły się w dużej części do internetu. Jak przyznają pracodawcy, nie zawsze nowy sposób się sprawdza. Część z nich, właśnie z tego powodu wstrzymała przyjęcia.

Zdalne rekrutacje nie zawsze się sprawdzają
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 października 2020

Rekrutacja tradycyjna vs. rekrutacja zdalna

- Byłem entuzjastą rekrutacji zdalnych, ale teraz nie podzielam swojego optymizmu z wiosny – przyznaje pan Jan – właściciel firmy handlowej. Jak przyznał, połączenia wideo to nie to samo co spotkanie twarzą w twarz, które lepiej weryfikuje czy ktoś się nadaje do tej pracy czy nie. W maju przyjął do pracy cztery osoby. Aż trzy z nich zakończyły karierę na okresie próbnym. Jak przyznaje pan Jan rozstanie z pracownikami nie miało związku z kryzysem, bowiem firma radzi sobie nieźle. - Po prostu się nie sprawdzili, zawiedli, nie udźwignęli oczekiwań – mówi.

Jego zdaniem, gdyby rekrutacja odbywała się w sposób tradycyjny, zapewne łatwiej byłoby dokonać trafnej i prawidłowej oceny. Kolejna rekrutacja w jego firmie odbyła się we wrześniu, kiedy jeszcze przyrosty zakażeń nie były duże. Zasadnicza rozmowa odbyła się w biurze. Teraz z uwagi na szalejącą pandemię w firmie Pana Jana wstrzymano rekrutacje i znów jak zapewnia właściciel nie chodzi o sytuację ekonomiczną.

Czy rekrutacja zdalna to już standard?

Zdaniem ekspertów — pracodawcy, specjaliści HR, oraz menadżerowie powinni przyzwyczaić się do zdalnych rekrutacji i nauczyć się je prowadzić w taki sposób by były one skuteczne. Liczba zakażeń stale rośnie, a bezpośrednie spotkania są obarczone ogromnym ryzykiem. Standardem stają się połączenia wideo, które mogą mieć również dobrą stronę. Weryfikują bowiem umiejętność kandydata co do wykonywania obowiązków w trybie zdalnym. Jeżeli wirtualna rozmowa przebiega sprawnie, a osoba rekrutowana się w niej odnajduje, jest duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie w codziennej pracy.

Popularność rekrutacji zdalnych

Trudno ocenić jaka część procesów rekrutacyjnych przeszła do sieci. Analizując ogłoszenia w popularnych serwisach  widać, że wiele firm całkowicie przeniosła procesy rekrutacyjne do internetu wykorzystując do tego celu popularne komunikatory pozwalające na rozmowę w trybie wideokonferencji.

W jakich branżach sprawdzają się rekrutacje zdalne?

W ocenie ekspertów, rekrutacje zdalne najlepiej sprawdzają się w przypadku stanowisk, w których kluczowe są umiejętności miękkie oraz kreatywność. Osoby, które potrafią się w nich odnaleźć oraz nawiązać ciekawą rozmowę za pośrednictwem kamerki i mikrofonu z reguły pozytywnie przechodzą weryfikację i sprawdzają się także w pracy.

Dużo trudniej wygląda sytuacja w przypadku rekrutacji na stanowiska techniczne czy informatyczne, choć jak pokazuje liczba ogłoszeń o rekrutacji zdalnej w firmach IT, nie jest to zasadą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!