Karta Dużej Rodziny w telefonie
Wkrótce Karta Dużej Rodziny będzie działała także w aplikacji mObywatel – informuje resort rodziny i polityki społecznej. Projekt ustawy regulującej ułatwienia dla posiadaczy tego dokumentu już znalazł się w planie prac Rady Ministrów.

- Michał Górecki
- /
- 26 października 2020
Czy Karta Dużej Rodziny działa w telefonie?
Skoro możemy posługiwać się dowodem osobistym w smartfonie, prawo jazdy zyska niebawem swoją wirtualną postać, a wiele szkół wprowadziło już projekt eLegitymacji, dlaczego nie zrobić tego w przypadku Karty Dużej Rodziny? Aktualnie uczestnicy programu mogą co prawda posługiwać się dedykowaną aplikacją mobilną, jednak aby z niej skorzystać trzeba przebrnąć przez biurokrację składając odpowiedni wniosek. Teraz będzie prościej, bowiem KDR ma stać się integralną częścią programu mObywatel.
Samorządowe karty seniora – jak skorzystać z przywilejów?Mikołaj Frączak
Karta Dużej Rodziny w mObywatel
Wśród planowanych przez rząd prac legislacyjnych znalazł się już projekt ustawy, zgodnie z którą każda aktywna Karta Dużej Rodziny osób dorosłych oraz dzieci, posiadających numer PESEL i dowód osobisty bądź eLegitymację Szkolną będzie mogła być wyświetlona także w oficjalnej aplikacji mObywatel. Zmiana będzie sporym ułatwieniem dla użytkowników, ograniczy biurokrację oraz wykluczy konieczność ponoszenia opłaty za zamówienie elektronicznej wersji karty.
W ocenie minister Marleny Maląg, stojącej na czele resortu rodziny i polityki społecznej, nowe przypisy wpłyną na wzrost popularności programu. — Zależy nam na tym by Karta Dużej Rodziny stawała się coraz bardziej powszechna i żeby stanowiła realne wsparcie dla dużych rodzin – podkreśliła.
Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego? Iga Gradzka
Popularność Karty Dużej Rodziny
Obecnie z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 3,2 mln osób, z czego tylko 890 tys. korzysta z dedykowanej aplikacji mobilnej. Obecnie w program zaangażowało się blisko 7,5 tys. partnerów, a zniżki działają w ponad 28 tysiącach miejsc.
Zgodnie z przepisami KDR przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Program jest dedykowany także rodzinom zastępczym oraz rodzinnym domom dziecka. Co ważne, rodzice otrzymują taką kartę dożywotnio, z kolei dzieci mogą korzystać z przywilejów do 18 roku życia, a jeśli kontynuują naukę do 25 lat. W 2019 roku pojawił się przepis umożliwiający wnioskowanie o KDR osoby, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.