fb

Karta Dużej Rodziny w telefonie

Wkrótce Karta Dużej Rodziny będzie działała także w aplikacji mObywatel – informuje resort rodziny i polityki społecznej. Projekt ustawy regulującej ułatwienia dla posiadaczy tego dokumentu już znalazł się w planie prac Rady Ministrów.

Karta Dużej Rodziny w telefonie
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 października 2020

Czy Karta Dużej Rodziny działa w telefonie?

Skoro możemy posługiwać się dowodem osobistym w smartfonie, prawo jazdy zyska niebawem swoją wirtualną postać, a wiele szkół wprowadziło już projekt eLegitymacji, dlaczego nie zrobić tego w przypadku Karty Dużej Rodziny? Aktualnie uczestnicy programu mogą co prawda posługiwać się dedykowaną aplikacją mobilną, jednak aby z niej skorzystać trzeba przebrnąć przez biurokrację składając odpowiedni wniosek. Teraz będzie prościej, bowiem KDR ma stać się integralną częścią programu mObywatel.

Samorządowe karty seniora – jak skorzystać z przywilejów?Samorządowe karty seniora – jak skorzystać z przywilejów?Mikołaj Frączak

Karta Dużej Rodziny w mObywatel

Wśród planowanych przez rząd prac legislacyjnych znalazł się już projekt ustawy, zgodnie z którą każda aktywna Karta Dużej Rodziny osób dorosłych oraz dzieci, posiadających numer PESEL i dowód osobisty bądź eLegitymację Szkolną będzie mogła być wyświetlona także w oficjalnej aplikacji mObywatel. Zmiana będzie sporym ułatwieniem dla użytkowników, ograniczy biurokrację oraz wykluczy konieczność ponoszenia opłaty za zamówienie elektronicznej wersji karty.

W ocenie minister Marleny Maląg, stojącej na czele resortu rodziny i polityki społecznej, nowe przypisy wpłyną na wzrost popularności programu. — Zależy nam na tym by Karta Dużej Rodziny stawała się coraz bardziej powszechna i żeby stanowiła realne wsparcie dla dużych rodzin – podkreśliła.

Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego? Iga Gradzka

Popularność Karty Dużej Rodziny

Obecnie z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 3,2 mln osób, z czego tylko 890 tys. korzysta z dedykowanej aplikacji mobilnej. Obecnie w program zaangażowało się blisko 7,5 tys. partnerów, a zniżki działają w ponad 28 tysiącach miejsc.

Zgodnie z przepisami KDR przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Program jest dedykowany także rodzinom zastępczym oraz rodzinnym domom dziecka. Co ważne, rodzice otrzymują taką kartę dożywotnio, z kolei dzieci mogą korzystać z przywilejów do 18 roku życia, a jeśli kontynuują naukę do 25 lat. W 2019 roku pojawił się przepis umożliwiający wnioskowanie o KDR osoby, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!