ZUS pozyska dane o osobach na kwarantannie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że będzie pozyskiwał dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. Wszystko po to by udostępnić je później płatnikom składek. Jak przypomina ZUS, informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do tego by wypłacić zasiłki chorobowe i opiekuńcze. Dzięki temu nie będzie trzeba dostarczać do ZUS decyzji Sanepidu.

ZUS pozyska dane o osobach na kwarantannie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 października 2020

Kwarantanna a świadczenia

Każda osoba skierowana przez Sanepid na kwarantannę ma prawo do świadczeń chorobowych np. wynagrodzenia za czas choroby finansowanego przez pracodawcę lub zasiłku chorobowego. Taka możliwość dotyczy osób, które zostały objęte ubezpieczeniem chorobowym np. osoby pracujące na etacie, umowie zlecenia czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firmCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny

Zmiana w zasiłkach na czas kwarantanny

Obecnie, aby otrzymać zasiłek chorobowy i opiekuńczy w czasie kwarantanny, niezbędna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Sanepidu) o poddaniu izolacji. Jak zapowiada ZUS, już niebawem te formalności będą maksymalnie uproszczone, bowiem ZUS samodzielnie będzie pozyskiwał dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, w którym gromadzone są informacje dotyczące obowiązku kwarantanny i izolacji. W tej sytuacji, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przekazywał istotne informacje na ten temat do płatników składek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS co będzie stanowiło podstawę do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!