Ile kosztuje upadłość firmy?

Właściciel działalności gospodarczej, o ile jest niewypłacalny, koniecznie zgłosić musi wniosek o upadłość przedsiębiorcy. W wielu przypadkach takie przepisy wydają się kuriozalne. Nie można się powoływać na nieznajomość prawa, bo podobnie jak w wielu innych przypadkach, także wówczas nieznajomość prawa szkodzi.

Ile kosztuje upadłość firmy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 października 2020

Kiedy ogłosić upadłość firmy?

Przedsiębiorca, którego firma nie jest rentowna, nierzadko stara się ją ratować poprzez zaciąganie wciąż nowych pożyczek i zadłużanie się w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. Jest to oczywiście droga donikąd. Długi przeradzające się w postępowania sądowe i komornicze często uniemożliwiają wyjście na prostą. Przed takim scenariuszem można się obronić, pod warunkiem złożenia w odpowiednim terminie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa.

Nie można nikogo zmusić do złożenia takiego wniosku (tym bardziej że jak będzie wspomniane dalej, jest to kosztowne), ale spowodować to może negatywne konsekwencje prawne. W niektórych sytuacjach to sąd może ogłosić upadłość firmy na wniosek wierzyciela.

Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Mateusz Banaszak

Terminy związane z upadłością

Przepisy prawa stanowią, że przedsiębiorca ma 30 dni na zgłoszenie upadłości swojego przedsiębiorstwa od momentu powstania niewypłacalności. Niewypłacalność to: „stan, w którym dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”. Stwierdzenie, kiedy wystąpił ten stan, jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych aspektów postępowania upadłościowego. Taka niewypłacalność to nie tylko niemożność płacenia bieżących zobowiązań, ale także brak perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy.

Opłata od wniosku o upadłość przedsiębiorcy

Jeżeli przedsiębiorca nie złożył w ustawowym terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, w dalszej perspektywie nie będzie mógł ogłosić upadłości konsumenckiej. Dotyczy tego jednak kilka wyjątków. Dlatego niezłożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy okazać się może kosztowną pomyłką.

Wiele osób nie robi tego jednak nawet nie z niewiedzy, ale ze względu na wysokość koniecznej do uiszczenia opłaty, która wynosi 1000 złotych. To opłata sądowa. Można złożyć wniosek o zwolnienie przez sąd z konieczności płacenia tej opłaty sądowej. Szanse na to nie są wielkie, ale dobrze jest powołać się na przykład na ciężką sytuację materialną albo osobistą.

Co gorsza, nie jest to jednak koniec niezbędnych opłat. Oprócz tego wraz z wnioskiem zapłacić zaliczkę na wydatki w toku postępowania upadłościowego. Obecnie jest to kwota przekraczająca 4 i pół tysiąca złotych. Ta kwota jest zmienna i zależy od wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Uwaga na dodatkowe opłaty covidowe w placówkach medycznychUwaga na dodatkowe opłaty covidowe w placówkach medycznych Dorota Kraskowska

Kwota jest więc naprawdę wysoka i nie do przeskoczenia dla wielu jednoosobowych przedsiębiorców, którzy prowadzą niewielkie firmy. Przez to tak niewiele jest wniosków o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.

Jeżeli przedsiębiorca nie zapłacił wraz z wnioskiem tych opłat, otrzyma sądowe wezwanie do ich opłacenia w ciągu tygodnia. Ryzykiem jest rygor zwrotu wniosku. Jeżeli nie ma się odpowiednich środków w danym momencie i tak warto złożyć wniosek, ponieważ wezwanie do opłaty otrzymać można po nawet kilka tygodniach, w których trakcie być może uda się zebrać brakującą kwotę. Jeżeli po siedmiu dniach od otrzymania wezwania nie zrobi się tego, ryzykiem jest odrzucenie wniosku.

Opłaty za ogłoszenie upadłości firmy nie są więc małe i to sprawia, że wielu przedsiębiorców na skraju upadku nie korzysta z tego rozwiązania, które przyniosłoby im w perspektywie wiele korzyści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!