Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?

W walce z kryzysem, nie możemy kopiować rozwiązań stosowanych przez państwa najbardziej rozwinięte. Z prostego powodu, polska gospodarka nie należy do najbardziej rozwiniętych.

Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?
  • Mateusz Banaszak
  • /
  • 25 sierpnia 2020

Gospodarki najbardziej rozwiniętych państw świata w ogóle nie reagują inflacją na skokowe zwiększenie podaży pieniądza przez swoje banki centralne. Amerykański system rezerwy federalnej wpompował w gospodarkę ponad dwa biliony dolarów, mimo tego inflacja nie przekroczyła cały czas jednego procenta. W strefie euro wynosi ona aktualnie 0,4% mimo licznych programów stymulacyjnych poszczególnych rządów i Europejskiego Banku Centralnego. Podobnie jest w Japonii, gdzie aktualny wskaźnik inflacji to 0,3%.

Czy grozi nam spadek wartości złotówki?

Takie zachowanie rynków jest pozornie sprzeczne z klasyczną teorią ekonomii oraz ze zdrowym rozsądkiem. Zwiększenie ilości pieniądza w obiegu powinno powodować spadek jego wartości. Tak było już w czasach starożytnych, gdy ówczesne mennice zwiększały produkcję monet obniżając jednocześnie zawartość znajdującego się w nich cennego kruszcu. Właśnie dlatego wymyślono formułę, według której działają współczesne banki centralne. Są one formalnie niezależne od władz państwowych a ich główną rolą jest stanie na straży wartości pieniądza.

Czy drukowanie pieniędzy wpływa na inflację?

Widząc, że druk pieniądza nie powoduje inflacji, władze chętnie z jego pomocą finansują wzrost gospodarczy i wydatki budżetowe. Jednak aby właściwie ocenić to zjawisko, należy zrozumieć, w jaki sposób jest liczony wskaźnik inflacji. Dotyczy on rynku konsumpcyjnego, tymczasem konsumpcja w państwach najbardziej rozwiniętych jest już na takim poziomie, że bardzo trudno o jej zwiększenie. Mówiąc obrazowo, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej, mając w portfelach więcej pieniędzy nie zjedzą już więcej mięsa. Dlatego ceny mięsa i innych towarów konsumpcyjnych pozostają bez zmian i dlatego nie rośnie wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych.

Jednak okazuje się, że w Polsce a także w Czechach i na Węgrzech, sytuacja jest nieco inna. Mimo silnie deflacyjnego charakteru współczesnego kryzysu, w tych trzech krajach inflacja nabiera rozpędu przekraczając 3%. Polskie społeczeństwo cały czas jest w stanie znacznie zwiększyć konsumpcję a więc prawdopodobnie zwiększenie podaży pieniądza spowoduje u nas inflację.

Na razie nie wiadomo jak w najbliższym czasie zachowają się polskie władze monetarne. Sytuacja, w której mielibyśmy inflację na poziomie ponad 3% oraz zerowe stopy procentowe byłaby niesłychanie niebezpieczna dla inwestorów i posiadaczy oszczędności. Jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie czekają nas podwyżki stóp procentowych. Po pierwsze mogłoby to schłodzić gospodarkę, która i tak jest w stanie głębokiego kryzysu a po drugie zwiększyłoby koszty obsługi zadłużenia budżetu państwa.

W kogo uderzają niskie stopy procentowe?

Kolejny problem może polegać na tym, że niskie stopy procentowe ustalone przez NBP mogą nie przełożyć się na rynek międzybankowy i detaliczny. Banki, wobec zwiększonego ryzyka kredytowego związanego z kryzysem, zaostrzą kryteria przyznawania kredytów i zwiększą swoje marże. Obniżenie stóp procentowych nie spełni więc swojego podstawowego celu, gdyż pieniądz o zerowym oprocentowaniu nie będzie dostępny dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Natomiast posiadacze oszczędności muszą natychmiast zacząć szukać sposobów na zabezpieczenie się przed inflacją.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!