Jak rynki walutowe reagują na kryzys?

Niektóre gospodarki zareagowały na kryzys w nieoczekiwany sposób. Na razie największym rozczarowaniem są Stany Zjednoczone. Ich szokujący spadek produktu krajowego brutto o 32,9% w drugim kwartale zaskoczył wielu analityków. Jedynym państwem na świecie, które odnotowało gorszy wynik był Singapur, którego PKB spadło aż o 42,9%.

Jak rynki walutowe reagują na kryzys?
  • Mateusz Banaszak
  • /
  • 26 sierpnia 2020

Wielu specjalistów spodziewało się, że Stany Zjednoczone dobrze zniosą epidemię. Amerykanie mieszkają raczej w domach niż w blokach i raczej jeżdżą samochodami niż komunikacją publiczną. Te czynniki, a także stosunkowo niska gęstość zaludnienia ułatwiają zachowanie dystansu i miały spowodować, że epidemia będzie się rozwijać wolniej niż w Europie. Niektórzy uważają, że szybki rozwój epidemii to funkcja bardzo dużej ilości wykonanych testów. Jednak ilość testów nie ma bezpośredniego wpływu na stan gospodarki. A ta bez wątpienia zareagowała w sposób paniczny.

Stopa bezrobocia w USA

Bardzo złe wiadomości napłynęły z amerykańskiego rynku pracy. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, od lutego do kwietnia 2020 roku, stopa bezrobocia wzrosła ponad czterokrotnie (z 3,5 do 14,7%). Aktualnie wynosi 10,2%. W efekcie inwestorzy zaczęli pozbywać się dolara, który znajdował się w trendzie wzrostowym w stosunku do wszystkich istotnych walut od kilku lat. Tymczasem wskutek epidemii, od drugiej połowy marca dolar stracił w stosunku do euro aż 8%. W stosunku do funta brytyjskiego stracił ponad 14%, do franka szwajcarskiego — 8% a do jena — 4%. Nawet polski złoty umocnił się w stosunku do dolara, i to aż o 13%.

Stopa bezrobocia w Europie

Zupełnie inne dane nadeszły po drugim kwartale ze strefy euro, gdzie spadek PKB w drugim kwartale wyniósł zaledwie 12,1% a stopa bezrobocia wzrosła prawie niezauważalnie z 7,2 do 7,8%. Wygląda więc na to, że europejskie przedsiębiorstwa i rządy zrobiły wszystko co możliwe aby nie dopuścić do zwolnień pracowników. Amerykańskie przedsiębiorstwa zachowały się zupełnie inaczej, natychmiast ograniczyły koszty redukując zatrudnienie i po krótkotrwałym szoku są gotowe znowu zatrudniać. Dlatego już od kwietnia stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spada (na razie z 14,7 do 10,2%), podczas gdy w Europie ma tendencję wyraźnie wzrostową. Nie inaczej jest z prognozami na najbliższe miesiące. W Stanach Zjednoczonych przewidywany jest spadek bezrobocia i dodatni wzrost gospodarczy, podczas gdy w strefie euro sytuacja gospodarcza ma się pogarszać.

Czy USD umocni się względem EUR?

KUPON RABATOWY

To właśnie prognozy mają kluczowe znaczenie dla sytuacji na rynkach walutowych. Już od kilku tygodni, wśród traderów i analityków trwa ożywiona dyskusja o aktualnych perspektywach najważniejsze go rynku walutowego świata, czyli EUR/USD. Ponieważ perspektywa zmian czynników fundamentalnych wygląda obecnie znacznie lepiej w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, przeważa opinia, że w najbliższych miesiącach dolar będzie się umacniał w stosunku do euro. Kurs EUR/USD może już niedługo powrócić do swojego, trwającego od kilku lat, trendu spadkowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze