Kiedy ZUS zawiesi rentę? Nowy limit przychodu od 1 września 2020

6531,90 zł – tyle od 1 września 2020 roku, wynosi limit miesięcznego przychodu, po przekroczeniu którego ZUS zawiesi świadczenia takie jak renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz wcześniejsza emerytura dla kobiet przed ukończeniem 60 roku życia oraz mężczyzn mających mniej niż 65 lat. Jeśli przychód będzie wyższy niż 3517,20 zł, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek zmniejszenia świadczenia.  

Kiedy ZUS zawiesi rentę? Nowy limit przychodu od 1 września 2020
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 września 2020

Kiedy ZUS zawiesi świadczenia?

Zgodnie z przepisami rencista oraz emeryt (poza grupami, o którymi wspomnimy później) ma prawo dorabiać do renty lub wcześniejszej emerytury, pod warunkiem, że „zmieści się” w ustalonym limicie przychodów. Jego przekroczenie oznacza, że ZUS zgodnie z prawem jest zobowiązany zawiesić (!) wypłatę przysługującego świadczenia.

Jak to wygląda w praktyce? Przepisy wskazują, że jeśli przychód wynikający z działalności, która jest objęta ubezpieczeniami społecznymi, czyli np. z etatu, przekroczy 130 procent wyliczanego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek zawieszenia świadczenia. Od początku września obowiązuje nowa kwota tego limitu i wynosi 6531,90 zł.

Pamiętajmy, że w takim przypadku w grę wchodzi czysta matematyka. Jeśli limit rzeczywiście został przekroczony, nie ma możliwości odwołania się od takiej decyzji ZUS. Nie ma także szans, na indywidualne potraktowanie naszej sprawy np. z uwagi na sytuację rodzinną czy materialną.

W jakim przypadku świadczenia z ZUS będą pomniejszone?

Przepisy stanowią, że wymienieni wcześniej świadczeniobiorcy, po 1 września 2020 roku osiągną przychód większy niż 3517,20 zł – czyli 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek pomniejszenia przysługującego świadczenia.

Osoba, która pobiera wcześniejszą emeryturę bądź rentę wynikającą z całkowitej niezdolności do pracy może otrzymać zmniejszenie świadczenia maksymalnie o 620,37 zł.

W przypadku osób pobierających rentę z tytuły częściowej niezdolności do pracy nie może mieć pomniejszonego świadczenia o więcej niż 465,31 zł.

Jeszcze inny maksymalny pułap zmniejszenia świadczenia obowiązuje w przypadku osób pobierających rentę rodzinną. Jest to 527,35 zł. Mowa o świadczeniobiorcach, którzy są jedyną osobą uprawnioną do takiego wsparcia.

Kiedy nie obowiązują limity przychodów?

Spora grupa świadczeniobiorców może dorabiać bez dodatkowych zmartwień, że ich renta czy emerytura zostanie pomniejszona lub zawieszona z powodu przekroczenia ustalonych limitów. Do takiego grona zaliczają się m.in. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 rok życia, a mężczyzn 65. To oznacza, że „pełnoprawny” emeryt, spokojnie może dodatkowo dorabiać i osiągać z tytułu pracy dowolnie wysokie wynagrodzenie.

Kolejną grupą, która nie musi przejmować się limitami są osoby pobierające rentę dla inwalidów wojennych bądź wojskowych. Jest jednak jeden warunek – niezdolność do pracy musi być związana z odbytą służbą wojskową.

Limity nie dotyczą także świadczeniobiorców pobierających rentę rodzinną po żołnierzu, jeśli jego śmierć miała związek ze służbą wojskową.

Podobnie jest w przypadku osób otrzymujących rentę rodzinną, której kwota jest wyższa od emerytury przysługującej z tytułu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

Skąd ZUS wie o pracy świadczeniobiorcy?

...od samych świadczeniobiorców. Prawo zobowiązuje ich do informowania o przesłankach skutkujących obniżeniem lub zawieszeniem renty czy emerytury. Jeżeli limity zostały przekroczone a nasza renta czy emerytura będzie musiała być uszczuplona lub zawieszona, ZUS prześle nam stosowną decyzję. Jeżeli zataimy taką informację, Zakład Ubezpieczeń Społecznych po wykryciu takiej sytuacji będzie domagał się zwrotu bezprawnie wypłaconej sumy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!