Od kiedy będzie można jeździć bez prawa jazdy?

Fizyczny dokument będzie można zastąpić funkcją w aplikacji mObywatel – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. To oznacza, że jeszcze zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy podczas podróży samochodem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  

Od kiedy będzie można jeździć bez prawa jazdy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 września 2020

Jazda bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Obecnie prawo jazdy jest jedynym dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów uznawanym w Polsce oraz wielu innych krajach, nie tylko wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W Polsce od 1918 roku, obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy odpowiedniej kategorii ma każda osoba prowadząca pojazd silnikowy.

W tej historii przełomową datą będzie 5 grudnia 2020 roku – od tego dnia zniknie obowiązek fizycznego posiadania przez kierowcę takiego dokumentu. Taką możliwość wprowadza ustawa z 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw nazywana pakietem deregulacyjnym dla kierowców.

Obecnie (do 05.12.2020), brak takiego dokumentu na przykład w trakcie kontroli drogowej może zakończyć się mandatem karnym w wysokości 50 zł. Według taryfikatora niby nie dużo, ale jednak szkoda płacić aż tyle za własne zapominalstwo.

Czy będzie można jeździć bez prawa jazdy?

Wcześniej, bo jesienią 2018 roku zniknął obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu, z czego skorzystało wielu właścicieli pojazdów. Stało się to możliwe dzięki stworzeniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK), która pozwala na dostęp do bazy danych o samochodach zarejestrowanych w Polsce z dowolnego miejsca, także przez każdy patrol drogówki.

Od 5 grudnia 2020 fizyczny dokument z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów silnikowych będzie można zastąpić jedną z funkcji rządowej aplikacji mobilnej mObywatel, którą można zainstalować w swoim smartfonie. Dzięki temu będzie można posługiwać się „wirtualnym dokumentem” honorowanym m.in. podczas standardowej kontroli drogowej.

mObywatel – jakie funkcjonalności dla kierowców?

Resort cyfryzacji zachęca, by z dobrodziejstw tej aplikacji skorzystać już teraz określając mObywatel jako wirtualny portfel z najważniejszymi dokumentami przydatnymi w różnych sytuacjach. Jedną z jej funkcjonalności jest mPojazd, który pozwala na wgląd do wszystkich danych znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym, szczegółów polisy OC, a także Karty Pojazdu. Dotyczy to zarówno posiadaczy samochodów jak również motocykli, skuterów czy ciągników rolniczych. Przydatną funkcją są przypomnienia dotyczące daty ważności aktualnego ubezpieczenia czy terminu badania technicznego – to dobre rozwiązanie nie tylko dla zapominalskich ale także osób posiadających np. kilka pojazdów. O przeoczenie ważnego terminu nie jest bowiem trudno. Rządowa aplikacja da nam dostęp m.in. do takich danych jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, indywidualny numer VIN (Vehicle Identification Number).

Nową funkcjonalnością aplikacji będzie mPrawo Jazdy, które oprócz przeniesienia właściwości dokumentu do naszego telefonu komórkowego umożliwi sprawdzenie aktualnej liczby punktów karnych przypisanych do naszego konta z tytułu wykroczeń drogowych.

Dowód osobisty w telefonie komórkowym

Inną ciekawą funkcją mObywatela jest mTożsamość, która „przenosi” nasz dowód osobisty w cyfrową chmurę i umożliwia skorzystania z zapisanych danych w wielu sytuacjach, w których musimy okazać dokument tożsamości – np. podczas odbioru paczki na poczcie czy podczas kontroli konduktorskiej imiennego biletu kolejowego zakupionego w sieci.

Jak dodaje ministerstwo za aplikację mObywatel nie musimy nic płacić. Wymagany jest jednak profil zaufany, który zapewnia bezpieczeństwo naszych danych oraz naszej tożsamości w wirtualnym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!