Niejasne perspektywy złotego
W dłuższej perspektywie kursy walutowe są uzależnione od perspektyw rozwoju poszczególnych gospodarek. Dynamiczny wzrost gospodarczy danego kraju w dłuższym okresie będzie powodował zwiększenie popytu na jego walutę. Podobne wnioski można wyciągać analizując pozostałe kluczowe dane makroekonomiczne, takie jak stopa bezrobocia czy inflacji.

- Mateusz Banaszak
- /
- 27 sierpnia 2020
14 sierpnia GUS ogłosił dane o wzroście gospodarczym Polski w drugim kwartale 2020 roku. Spadek PKB o 8,2% był minimalnie niższy niż zakładali analitycy. Nie sposób nie zauważyć, że polskie dane wyglądają bardzo dobrze na tle innych gospodarek. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych gospodarka skurczyła się o 9,5%, dla całej strefy euro ten wskaźnik wyniósł (– 15%) a dla Wielkiej Brytanii (-21,7%). Szwajcaria ogłosi swoje dane dopiero 27 sierpnia, prognozy mówią o spadku PKB w tym kraju o 8,7%. Możemy więc bezpiecznie przyjąć, że wzrost polskiego PKB będzie czynnikiem wpływającym na umacnianie się złotówki w najbliższym czasie w stosunku do kluczowych walut.
Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce względem Europy?
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku stopy bezrobocia, która w Polsce według najnowszych danych wynosi 6,1%. Jest to wskaźnik lepszy niż w Stanach Zjednoczonych (10,2%) i w strefie euro (7,8%). Jednak znacznie niższą stopę bezrobocia mogą się pochwalić Wielka Brytania (3,9%) oraz Szwajcaria (3,2%). Powyższe dane oznaczają, że sytuacja na rynku pracy będzie sprzyjać umocnieniu się złotego wobec dolara i euro oraz osłabieniu wobec funta i franka szwajcarskiego.
Niestety, pozytywny obraz wyłaniający się z danych o wzroście gospodarczym i bezrobociu, psują dane o inflacji. Spośród wszystkich rozpatrywanych gospodarek, sytuacja Polski jest pod tym względem zdecydowanie najgorsza. Aktualnie, według danych GUS, ceny konsumpcyjne rosną w Polsce w tempie 3,1% rocznie. Stany Zjednoczone notują inflację na poziomie 1%, strefa euro 0,4% a Wielka Brytania 0,6%. Szwajcaria z kolei ma ujemny wskaźnik inflacji (-0,9%).
Jaki inflacja wpływa na kurs złotówki?
Wpływ inflacji na kurs walutowy jest zagadnieniem dość skomplikowanym. Inwestorzy często na wiadomość o zwiększającej się inflacji skupują walutę danego kraju w oczekiwaniu na podniesienie stóp procentowych przez bank centralny. Może to prowadzić do krótkotrwałego wzrostu wartości danej waluty. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby Narodowy Bank Polski w najbliższym czasie zamierzał podnosić stopy procentowe. Wręcz przeciwnie, stosuje on różne zabiegi służące zwiększeniu podaży złotego. Należy również pamiętać o tym, że w dłuższej perspektywie inflacja oznacza spadek wartości danej waluty.
Jak inwestować w waluty?
Widać wyraźnie, że dane fundamentalne nie dostarczają jednoznacznych odpowiedzi w kwestii przyszłości złotego. Inwestorzy na rynku walutowym muszą samodzielnie zdecydować, czy bardziej ufać dość dobrym danym dotyczącym wzrostu gospodarczego i poziomu bezrobocia, czy też bać się wzrostu inflacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.