Jak obliczyć koszty kredytu?

Całkowity koszt kredytu to nie tylko kapitał i odsetki. Co jeszcze wchodzi w skład całkowitych kosztów kredytu? Jak obliczyć koszty kredytu?

Jak obliczyć koszty kredytu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 sierpnia 2020

Co to jest kredyt?

Kredyt to forma umowa, w której jedną stroną jest bank, a drugą klient. Umowa zakłada, że bank udostępnia określoną kwotę pieniędzy na ustalony czas. Klient natomiast zobowiązuje się, że spłaci całość kwoty w określonym terminie. Wynagrodzeniem kredytobiorcy są odsetki i inne opłaty pobierane przy okazji kredytu. A co jest takim kosztem i jak obliczyć ile zapłacimy za kredyt?

Jak obliczyć koszt kredytu?

Koszt kredytu to suma wszystkich dodatkowych opłat, które trzeba ponieść w związku z kredytem. Oprócz odsetek, są to prowizje, a także np. opłaty związane z ubezpieczeniem. Oczywiście ubezpieczenie jest dobrowolne ale często trzeba i tak mieć ubezpieczenie by w ogóle otrzymać kredyt. Żeby obliczyć koszt kredytu warto skorzystać z rzeczywistej rocznej stopy  oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu, który musi ponieść klient. Roczna rzeczywista stopa oprocentowania jest wyrażona jako wartość procentowa, a nie kwotowa.

Wybór najtańszego kredytu gotówkowegoWybór najtańszego kredytu gotówkowegoRafał Stępniewski

Składowe całkowitego kosztu kredytu

Podstawowym kosztem kredytu są odsetki. Ich wartość zawsze podawana jest w podstawowej ofercie kredytowej. Oprócz odsetek mamy też opłatę przygotowawczą, czyli kwotę płaconą za samo rozpatrzenie umowy, a także prowizję.

Prowizję wylicza się przede wszystkim na bazie wysokości kredytu. Kolejnym kosztem jest ubezpieczenie. Przy niskich kwotach zobowiązania, ubezpieczenie nie jest konieczne. Przy kredytach na wysokie kwoty, ubezpieczenie może być automatycznie dodawane do kredytu.

Od czego zależy cena kredytu?

Cena kredytu może też zależeć od wiarygodności kredytobiorcy dla banku. Ktoś kto ma wysokie, stabilne dochody ma szansę uzyskać niższe koszty całkowite. Przy okazji warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę. Bank ma bowiem prawo nałożyć opłatę, jeśli zechcemy uregulować całe zobowiązanie wcześniej. Dlaczego? To proste. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej bank na nas zarabia. Jeśli wcześniej spłacimy zobowiązanie, ograniczamy zysk banku, w związku z czym instytucja finansowa chce zrekompensować stratę

To ile zapłacimy w całości za kredyt możemy obliczyć przy pomocy kalkulatora online kosztów kredytu. Warto pamiętać, że przy oferowaniu kredytu bank musi podać wszystkie koszty kredytu i te okołokredytowe. Także jeszcze przed podpisaniem umowy, bank ma obowiązek przedstawić całkowite koszty związane z udzieleniem kredytu.

Na rynku są też dostępne zbiorcze kalkulatory ofert, które porównują oferty kilku banków. Pomagają one porównać różne oferty kredytowe przez co decyzja o tym, który kredyt wybrać, jest łatwiejsza. Warto pamiętać oczywiście, że są konkretne wzory pozwalające samodzielnie obliczyć całkowity koszt kredytu.

Koszt kredytu to przede wszystkim rata pomnożona przez liczbę rat. Jeśli rata kredytu jest o stałej wysokości, to wartość raty zależy od tego ile pieniędzy pożyczamy, a także współczynnika procentowego, zależnego od liczby rat kredytu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!