Jak działa giełda długów?

Zgodnie z definicją „rynek” to całokształt transakcji kupna i sprzedaży a także określonych warunków na jakich do nich dochodzi. W świecie finansów coraz intensywniej rozwija się rynek długów, gdzie przedmiotem są wierzytelności osób fizycznych i prawnych a miejscem zawierania transakcji są tzw. giełdy długów. Jak one działają? Wyjaśniamy.

Jak działa giełda długów?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 sierpnia 2020

Co robić, gdy klient zalega z płatnościami?

Dawno wykonana usługa lub dostarczony towar, przedawniony termin zapłaty i… cisza. Nasz klient nie kwapi się do wykonania przelewu. To niestety nie jest jakaś rzadka historia i przerobiło ją wielu przedsiębiorców. Według niektórych badań, mowa o nawet 90 procentach firm, które przyznają, że zdarzył im się „spóźnialski” klient.  Im wyższa zaległość, tym większy problem, który doprowadza do zatorów płatniczych i efektu domina. Nieterminowość jednego z przedsiębiorców, skutkuje często problemami u kolejnego. W skali makro, to jeden z poważniejszych problemów z jakim boryka się polska gospodarka.

Przedsiębiorcy od lat szukają sposobów na wyeliminowanie tego ryzyka i odzyskanie należności. Jednym z nich są giełdy wierzytelności w Polsce, które z każdym rokiem coraz intensywniej się rozwijają.

Giełdy długów w Polsce

Jak wynika z raportu „Wielkość Polskiego Rynku Wierzytelności” w pierwszym kwartale 2020 roku opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców Finansowych (ZPF), nominalna wartość wierzytelności obsługiwanych przez członków wspomnianego zrzeszenia osiągnęła rekordową wartość 110,2 miliardów złotych. Obserwowana w ostatniej dekadzie dynamika wskazuje, że giełda długów jest coraz popularniejszym narzędziem finansowym.

Upraszczając giełda wierzytelności jest rodzajem gromadzonych w sieci informacji z zakresu wierzytelności wraz z konkretnymi ofertami ich wykupu, czyli rodzajem ewidencji, którą prowadzą specjalizujące się w tym zakresie podmioty. Za jej pośrednictwem informacje o nieuregulowanych należnościach stają się publiczną wiadomością i jednocześnie „przedmiotem” tego rynku.

Zalety giełdy długów

Giełda długów jest skutecznym narzędziem pomagającym wierzycielom w odzyskaniu należności od dłużników nie spieszących się do uregulowania płatności, pomimo przesyłanych wezwań oraz podjęcia działań windykacyjnych. Dzięki wystawieniu na sprzedaż długów oszczędzają oni czas i środki potrzebne na dochodzenie swoich należności. Z chwilą dokonania transakcji, otrzymują swoje pieniądze (lub bardziej ich część), a problem związany z odzyskaniem należności przejmuje druga strona tego rynku – czyli odkupujący. Nie łudźmy się jednak, że odkupujący uwierzy nam na słowo. Ważna jest dobra dokumentacja w tym zawarte umowy, potwierdzenia odbioru, dowody na wykonanie usługi lub dostarczenie produktu etc.

Jak sprzedać wierzytelności?

Coraz większa grupa przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z praktycznego narzędzia jakim jest giełda długów. Dzieje się co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze daje możliwość odzyskania choćby pewnej części należności. Po drugie może być skutecznym… straszakiem na spóźnialskiego dłużnika. Umieszczenie go niechlubnej liście podmiotów nieregulujących swoich zobowiązań w terminie, może skutecznie zmotywować go do dokonania zaległego przelewu.

Na tym przykładzie widzimy jak uniwersalnym i skutecznym rozwiązaniem jest giełda należności.

Rejestr dłużników

Istotnym elementem rynku wierzytelności jest „warstwa informacyjna” tego rynku, czyli wszelkiego rodzaju rejestry dłużników, przydatne chociażby w procesie weryfikacji potencjalnych klientów. Giełda staje się zatem ważną bazą danych, kluczową z perspektywy wielu przedsiębiorstw. Jeżeli nasz potencjalny klient, dokonujący zamówienia na sporą kwotę figuruje na takiej liście, można z większym prawdopodobieństwem określić ryzyko nieterminowej zapłaty lub zwyczajnie odmówić przyjęcia zamówienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!