Jak działa lombard?

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, jedną z możliwości jest skorzystanie z lombardu. Jak działa lombard?

Jak działa lombard?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 sierpnia 2020

Lombard to miejsce gdzie można szybko pożyczyć pieniądze pod zastaw albo kupić określone rzeczy po bardzo atrakcyjnych cenach.

Co to jest lombard?

Lombard to instytucja, która pożycza pieniądze pod zastaw. Zastawiane są najczęściej rzeczy ruchome, które łatwo spieniężyć. W lombardzie nie sprawdza się zdolności kredytowej, praktycznie nie weryfikuje osób, które chcą pożyczyć pieniądze. Gotówkę dostajemy łatwo i szybko.

Jak działa lombard?

Działanie lombardu opiera się na udzielaniu krótkoterminowych pożyczek (zwykle do miesiąca). Ze względu na fakt, że sytuacja finansowa pożyczkobiorcy nie jest weryfikowana, pożyczka zabezpieczona jest ruchomością. Co istotne, do momentu upłynięcia okresu na spłatę przedmiot objęty jest ograniczonym prawem rzeczowym. Innymi słowy, lombard nie może sprzedać tego produktu. Musi jednak przechowywać go w taki sposób by nie doszło do jego zniszczenia. Klient lombardu po spłacie pożyczki, może odebrać rzecz, która stanowiła zastaw. W niektórych wypadkach, klient może poprosić o przedłużenie terminu spłaty. Jeśli pożyczka nie będzie spłacona w terminie, to na lombard przechodzi pełne prawo do dysponowania przedmiotem. Wtedy może wystawić go na sprzedaż

Koszt pożyczki w lombardzie

Pożyczka udzielana przez lombard jest droższa niż bankowa ale jej koszty nie mogą być ustalane dowolnie. Spłata pożyczki to spłata kapitału wraz z odsetkami lombardowymi. To dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktu procentowego. Do tego oczywiści lombard może doliczyć dodatkowe opłaty i prowizje.

Jak wziąć pożyczkę lombardową?

Procedura pożyczki lombardowej jest szybka. Formalności ograniczone są do minimum i zdecydowanie najważniejszym elementem jest wycena przedmiotu, który przynosimy w zastaw. Od tego bowiem zależeć będzie wysokość pożyczki, którą otrzymamy. Wartość takiego przedmiotu wyceniana jest znacznie poniżej jego wartości rynkowej. Gdy warunki są przyjęte przez pożyczkobiorcę, sporządzana jest umowa pożyczki. W niej musza znaleźć się wszystkie koszty pożyczki. Pieniądze otrzymujemy od razu. Klient nie musi decydować od razu, czy spłaci pożyczkę, czy też oda produkt do sprzedaży przez lombard.

Co można zastawić w lombardzie

Często pojawia się pytanie, co można zostawić w lombardzie jako zabezpieczenie pożyczki. Tutaj wiele zależy od konkretnego lombardu. Najczęściej jednak nie powinniśmy mieć problemu z oddaniem złota, a także sprzętu gospodarstwa domowego, elektroniki, czy elektronarzędzi. Są lombardy, które przyjmują antyki, a także elementy wyposażenia domu. Od wartości przedmiotu zależy to jak wysoka pożyczka zostanie nam udzielona. Trzeba jedna pamiętać, że przedmioty oddane do lombardu muszą pochodzić z legalnego źródła. Jeśli pracownik lombardu ma podejrzenia co do pochodzenia przedmiotu, zwykle odmówi udzielenia pożyczki. Zaletą pożyczki lombardowej jest szybkość otrzymania pieniędzy i minimum formalności. Wadą może okazać się wysoki koszt takiego finansowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!