Szykują się zmiany na poczcie. Znikną znaczki na listy

Łatwiej wyślemy przesyłkę zagraniczną, a cennik usług krajowych i zagranicznych zostanie ujednolicony. Poczta Polska zapowiada spore zmiany dla klientów.

Szykują się zmiany na poczcie. Znikną znaczki na listy
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 sierpnia 2020

Jak czytamy w komunikacie Poczty Polskiej już od 1 września 2021 uproszczona będzie oferta listów zagranicznych. Mało tego. Od 1 lutego przyszłego roku nie będziemy potrzebować znaczka, żeby nadać przesyłkę rejestrowaną (czyli np. poleconą).

Już od września przesyłki listowe wysyłane za granicę będą traktowane wyłącznie jako priorytetowe. To powoduje, że cennik usług Poczty Polskiej będzie znacznie uproszczony. Zniknie z niego aż 16 pozycji. Przesyłki zagraniczne uzyskają jednolity standard doręczania. Z cennika zniknie „dopłata lotnicza” dla przesyłek dla ociemniałych. Jeśli więc będziemy chcieli wysłać przesyłkę priorytetową dla ociemniałych, nie trzeba będzie dopłacać dodatkowo.

Od 1 września zmianie ulegną także ceny niektórych usług w obrocie zagranicznym w tym m.in. przesyłek listowych nierejestrowanych priorytetowych do 50 g, przesyłek poleconych priorytetowych, w tym poleconych priorytetowych worków M oraz przesyłek listowych z zadeklarowaną wartością priorytetowych o wadze do 350g.

Cennik poczty polskiej

Nie zmieni się cennik przesyłek listowych w kraju, a także paczek wysyłanych za granicę.

Spółka poinformowała ponadto, że od 1 lutego 2021 r. Poczta Polska wprowadza standaryzację dla przesyłek rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. "To oznacza, że wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób, jak paczki czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty.

- Brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane nie tylko uprości proces ich nadawania, ale także znacznie skróci czas obsługi w placówce pocztowej — tłumaczy rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Od 1 lutego 2021 znaczki pocztowe będzie można wykorzystać do wysyłania zwykłych listów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), a także używać ich w celach kolekcjonerskich.

Wraz ze zmianami w cenniku Poczty Polskiej, zmieniają się warunki przesyłek zamawianych przez platformę ENVELO. W tym przypadku również cennik będzie uproszczony.

Ostatni raz Poczta Polska wprowadziła zmiany w sposobie naliczania opłat za przesyłki listowe nierejestrowane i rejestrowane w kwietniu 2019. Zmiana cennika usług powszechnych nie objęła przesyłek zagranicznych oraz paczek powszechnych w obrocie krajowym.

Ile kosztują podstawowe opłaty za przesyłki?

Cennik Poczty Polskiej 2020. Przesyłka listowa krajowa nierejestrowana (w tym kartka pocztowa)

  • Format S do 500 g — 3,30 zł (ekonomiczna), 4,10 zł (priorytetowa)
  • Format M do 1000 g — 4,00 zł (ekonomiczna), 4,70 zł (priorytetowa)
  • Format L do 2 000 g — 6,60 zł (ekonomiczna), 7,30 zł (priorytetowa)

Cennik Poczty Polskiej 2020. Przesyłka listowa krajowa polecona

  • Format S do 500 g — 5,90 zł (ekonomiczna), 8,40 zł (priorytetowa)
  • Format M do 1000 g — 6,30 zł (ekonomiczna), 8,70 zł (priorytetowa)
  • Format L do 2 000 g — 15,60 zł (ekonomiczna), 18,30 zł (priorytetowa)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!