fb

Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zdjęcie z przedsiębiorców oraz pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek – napisano w komunikacie ZUS. Co więcej instytucja deklaruje, że weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia.

Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać ZUS?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 października 2020

ZUS biurem rachunkowym?

Zarząd ZUS przyjął plan w zakresie kluczowych projektów związanych z transformacją systemy zabezpieczenia społecznego na najbliższe lata. Przeobrażony zostanie sposób funkcjonowania ZUS a także całego systemu związanego z ubezpieczeniami społecznymi.

Przedsiębiorców może zainteresować deklaracja zgodnie z którą, mają zostać z nich zdjęte obowiązki związane z rozliczaniem składek. Jak informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska — „Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy”.

CZYTAJ TEŻKiedy ZUS zawiesi rentę? Nowy limit przychodu od 1 września 2020

Kto weźmie odpowiedzialność za składki rozliczane przez ZUS?

Co więcej, według deklaracji, ZUS ma wziąć na siebie odpowiedzialność wynikającą z rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne, co ma zapobiec ewentualnym błędom np. w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek. Wszystko ma prowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy będą mieli pewność co do poprawności rozliczeń. Reforma ma także pozytywnie wpłynąć na jakość danych znajdujących się kontach zarówno płatników jak i osób ubezpieczonych. „ Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających” deklaruje prezes Uścińska.

Według informacji zamieszczonych na stronach ZUS, odpowiedzialność przedsiębiorców ogranicza się do potwierdzania całej operacji związanej z rozliczeniem. Procedury te mają być maksymalnie uproszczone i przypominać w swojej formie zeznania podatkowe.

CZYTAJ TEŻ Podatek od psa 2020

Czy ZUS rozliczy składki?

W opinii szefowej ZUS planowane zmiany będą „ogromnym wyzwaniem” dla kierowanej przez nią instytucji. Zaznacza jednak, że zakład posiada doświadczenie w dużych projektach takich jak elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składka czy e-akta. Cennym doświadczeniem mają być także działania związane z wprowadzeniem tarczy antykryzysowej związanej z pandemią koronawirusa oraz bonu turystycznego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!