Ubezpieczenie nagrobka. Kiedy można ubezpieczyć nagrobek?

Zwalone drzewo niszczące pomnik na cmentarzu albo wandale, którzy uszkodzili nagrobek. Czy da się ubezpieczyć nagrobek?

Ubezpieczenie nagrobka. Kiedy można ubezpieczyć nagrobek?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 października 2020

Jesienne burze, z którymi mieliśmy do czynienia w tym roku spowodowały lokalne podtopienia, a także zniszczenia domów czy budynków gospodarskich. Ucierpiały też cmentarze, a na nich grobowce. Czy da się ubezpieczyć nagrobek od zniszczenia?

Jak ubezpieczyć nagrobek?

Na rynku istnieją ubezpieczenia, które pozwalają na ochronę nagrobka. Najczęściej trzeba mieć wykupioną polisę mieszkaniową, do której dodatkowo dołączana jest ochrona nagrobka. Ochrona nagrobka nie jest samodzielnym produktem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie nieruchomości to zwykle kilka zakresów. Ten najbardziej podstawowy to ochrona murów, a także stałych elementów, czyli np. wmurowanych instalacji na wypadek ognia, zalania lub np. upadku drzewa. Można do tego dokupić ochronę w razie kradzieży z włamaniem, czy zniszczenie, którego przyczyną jest inna przyczyna. W zależności od rozszerzeń zastosowanych w ubezpieczeniu, możemy mieć także w polisie ubezpieczenie nagrobka.

CZYTAJ TEŻCzy w Polsce można założyć prywatny cmentarz?

Jak ochronić nagrobek?

W ramach ubezpieczenia nieruchomości, wszelkie budowle chronione są w takim samym zakresie. Jeśli określone ryzyko jest uwzględnione w ochronie nieruchomości, to takie samo zdarzenie odnosi się do ochrony nagrobka. W sytuacji gdy np. ubezpieczenie nieruchomości obejmuje 20 konkretnych zdarzeń, to takie same zdarzenia dotyczą nagrobka. Oczywiście, jak to zwykle bywa mamy od tej reguły wyjątki.

Zwykle jednak nagrobek chroniony jest tak jak mieszkanie. Oznacza to, że odszkodowanie będzie płacone np. w przypadku kradzieży z włamaniem (na teren cmentarza), w przypadku aktu wandalizmu i dewastacji, zniszczeń spowodowanych przez wiatr, powódź, czy uderzenie pioruna albo np. upadku drzewa lub masztu na nagrobek. Warto pamiętać, że jak w każdym ubezpieczeniu podstawowym dokumentem jest OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), który dokładnie określa, kiedy odszkodowanie będzie wypłacone, a kiedy nie.

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

OWU zawierają też wyłączenia, czyli spis sytuacji, które powodują, że ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania. Takie wyłączenia będą różne w zależności od ubezpieczyciela i zakresu. Można jednak powiedzieć, że pewne wyłączenie powtarzają się. I tak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zniszczenie nagrobka jeśli jest ono spowodowane np. „starzeniem” się materiału, a także osuwaniem i zapadaniem się ziemi. Pieniędzy nie dostaniemy też wtedy, gdy nagrobek zabrudzi się woskiem, sadzą lub dymem. No i ważne jest też to, że w ramach ubezpieczenia nie będziemy mogli naprawić szkód, które zostały spowodowane przez kamieniarzy, firmy pogrzebowe, czy zarząd cmentarza. W tych ostatnich wypadkach o odszkodowanie należy wystąpić bezpośrednio do tych firm. Ponoszą odpowiedzialność materialną za ewentualne straty w naszych nagrobkach. Można też próbować odzyskać odszkodowanie na mocy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej takich podmiotów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!