fb

Rekordowe wpływy z 1% podatku dochodowego dla OPP

Polacy coraz chętniej dzielą się jednym procentem podatku dochodowego z organizacjami pożytku publicznego. Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych, w 2020 roku polscy podatnicy przekazali w ten sposób aż 907 mln złotych, czyli ponad 30 mln zł więcej niż w 2019 roku. Z możliwości odpisu jednego procenta skorzystało 14,8 mln podatników. Średnia kwota wsparcia to 61 złotych.

Rekordowe wpływy z 1% podatku dochodowego dla OPP
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 października 2020

Na czym polega przekazywanie 1% podatku dochodowego?

Polscy podatnicy po raz pierwszy otrzymali możliwość przekazywania 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) w 2004 roku. To właśnie wówczas weszła w życie kluczowa dla takiej formy wsparcia ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wyglądało to jednak zupełnie inaczej niż dzisiaj. Osoba płacąca podatek PIT musiała najpierw dokonać przelew na rzecz OPP, a dopiero później odliczyć tę kwotę w rocznym rozliczeniu. Taki mechanizm obowiązywał do 2007 roku. Od tego momentu, to na wniosek podatnika przelewu na konto OPP dokonuje sam fiskus, a konkretnie – urząd skarbowy.

Obecnie podatnicy mogą zaakceptować formularz przygotowany wcześniej przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) na Portalu Podatnika. Jeśli tego nie zrobią, dokument z automatu jest wysyłany o północy 30 kwietnia. Jeśli nie wskazaliśmy przy tym adresata 1%, środki trafiają na ten sam cel, jaki wpisaliśmy w zeznaniu rok wcześniej.

Ile pieniędzy trafia z 1% podatku?

Dzielenie się jednym procentem jest coraz bardziej powszechne. Mimo pandemii, polscy podatnicy nie zapominali o możliwości dzielenia się częścią swojej daniny na rzecz państwa ustanawiając rekord, jeśli wziąć pod uwagę łączną kwotę przeznaczoną na Organizacje Pożytku Publicznego. W tym roku było to 907 mln złotych czyli o 30 mln zł więcej niż w 2019 r. (PIT za 2018 r.).

Warto zwrócić przy tym uwagę na długofalową tendencję wzrostową. W 2016 roku w ten sposób OPP zostały zasilone kwotą 619,1 mln złotych. Rok później było to 662,2 mln zł. Kolejny rekord padł w 2018 roku, kiedy na liczniku akcji 1% znalazło się 763,9 mln złotych. Wreszcie we wspomniany, 2019 roku na konta organizacji wpłynęło 876,7 mln złotych. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w przyszłym roku jest szansa na pokonanie, pierwszy raz w historii bariery 1 mld złotych – kwotę trudno wyobrażalną 16 lat temu kiedy startowała taka forma finansowania działalności OPP.

1% podatku a COVID

„Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjęty przez Polaków, świetnie sprawdził się w czasie pandemii Covid-19 i realnie ułatwił rozliczenie podatku oraz przekazanie 1 procenta” – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Na co przeznaczyć 1% ?

Każdy podatnik dobrowolnie podejmuje decyzje na co przeznaczyć swój jeden procent. Jak pokazują statystyki, dominują przede wszystkim organizacje charytatywne, które swoje działania kierują w stronę dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Dodatkową zachętą jest możliwość wsparcia celu szczegółowego czyli na przykład konto konkretnej osoby znanej z imienia i nazwiska.

Co roku Ministerstwo Finansów przekazuje zestawienie najczęściej wybieranych OPP przez Polaków. W rozliczeniu za 2019 r., czyli dokonanym w bieżącym roku, największe wsparcie 184,5 mln złotych wpłynęło do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Na drugiej pozycji z kwotą 50,6 mln zł uplasował się Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Podium zamknęła Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” z kwotą 42,5 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!