Koszty studiowania w Polsce. Rachunki studentów coraz wyższe

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe wynika z Raportu „Portfel Studenta 2020” opracowanego tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2020/21 przez Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Warszawski Instytut Bankowości. Uśrednione miesięczne wydatki polskich studentów przekroczyły właśnie 2600 złotych. To oznacza, że w ciągu roku wzrosły one aż o 500 złotych.

Koszty studiowania w Polsce. Rachunki studentów coraz wyższe
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 października 2020

Ile wydają miesięcznie studenci?

Akademik lub mieszkanie, odzież, pomoce naukowe, rozrywka, usługi telekomunikacyjne, transport, ewentualne czesne – to tylko niektóre składniki comiesięcznych wydatków polskich studentów. Jak wynika z badań autorów raportu „Portfel Studenta” — średnie miesięczne wydatki żaków w 2020 roku wyniosły 2652,95 złotych co oznacza wzrost o prawie 500 złotych w stosunku do wyliczeń z 2019 roku (2122,99 zł). Różnica jest jeszcze bardziej widoczna w przypadku zestawienia aktualnych wyliczeń z danymi sprzed czterech lat. W 2016 roku średnie miesięczne wydatki studentów zamykały się w kwocie 1574 zł (!) To oznacza, że jeśli ktoś jest na czwartym roku studiów, co miesiąc wydaje teraz ponad 1000 złotych więcej niż podczas rozpoczęcia nauki na wyższym szczeblu.

Wpływ pandemii na koszty studiowania

17% badanych studentów uważa, że ich sytuacja materialna pogorszyła się z powodu pandemii koronawirusa, 36% uważa, że pogorszyła się, ale w nieco mniejszym stopniu. Niemal co trzeci ankietowany zdecydował się na zerwanie lub zawieszenie umowy najmu i wyprowadzkę z miasta, w którym mieści się jego uczelnia. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy koszty dojazdów, np. zakupu biletu miesięcznego są niższe niż koszty zakwaterowania. Mimo tego, 30% studentów uważa, że decyzja o zawieszeniu zajęć stacjonarnych z wiosny ubiegłego roku wpłynęła na obniżenie opłat mieszkaniowych. Ocenę tę potwierdza analiza ofert pojawiających się na portalach ogłoszeniowych.

Jak wynika z badań, odsetek studentów, którzy oceniają, że ich sytuacja materialna w znaczny sposób się poprawiła jest symboliczny i wynosi około 3% ankietowanej populacji.

Praca dla studenta 2020

Jak wynika z badań, aż 62% studentów łączy naukę z pracą zarobkową. Nie są to jednak dobrze opłacane zajęcia, lub są wykonywane w niewielkim wymiarze czasu. Jedynie jedna czwarta żaków może pochwalić się zarobkami na rękę przekraczającymi 2000 złotych. Mimo tego prawie połowa studentów jest w stanie każdego miesiąca odłożyć co najmniej 250 złotych. Zakładając, że rok akademicki trwa 10 miesięcy, każdy z nich jest zatem w stanie zaoszczędzić na wakacje 2500 złotych. Odsetek młodych osób, które są w stanie odłożyć co najmniej 500 złotych każdego miesiąca jest już zdecydowanie niższy i wynosi aktualnie 15%.

Oczekiwania finansowe absolwentów 2020

Większość studentów optymistycznie patrzy w przyszłość. Zapytani o to ile chcieliby zarabiać za 10 lat, zdecydowana większość (93%) spodziewa się miesięcznego wynagrodzenia na poziomie powyżej 4000 złotych. Co ciekawe, aż 25% z nich oczekuje zarobków przekraczających 10000 złotych. Jak wynika z przytoczonych w raporcie danych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, średnie zarobki osiągane rok po zakończeniu studiów wynoszą 3781 złotych brutto w przypadku wykształcenia technicznego i 3429 dla absolwentów kierunków ścisłych. Dużo mniejsze wynagrodzenie czeka świeżo upieczonych absolwentów studiów artystycznych – 2333 zł brutto oraz przyrodniczych – jedynie 2116 złotych brutto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!