Co to jest opieka wytchnieniowa? Na co resort rodziny przeznaczy 80 mln złotych?

Nikt nie ma wątpliwości, że osoby zmagające się na co dzień z niepełnosprawnością bliskiej osoby wykonują tytaniczną pracę, która często oznacza całodobową opiekę świadczoną siedem dni w tygodniu. Właśnie dla takich osób, pośrednio dedykowany jest rządowy program opieki wytchnieniowej, dzięki której stworzone zostaną warunki do odciążenia, odpoczynku i regeneracji opiekunów. Tym razem oprócz samorządów (gmin i powiatów) o wsparcie mogą ubiegać się także organizacje pozarządowe, które zapewnią usługi opieki wytchnieniowej – informuje resort rodziny  

Co to jest opieka wytchnieniowa? Na co resort rodziny przeznaczy 80 mln złotych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 września 2020

Czym jest program opieki wytchnieniowej?

Pełna nazwa programu brzmi „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością”. Resort rodziny ogłosił start nowej edycji na lata 2020-2021. Łącznie na ten cel trafi pula środków w wysokości 80 mln złotych. Na 2020 rok zaplanowano 30 mln złotych z Funduszu Solidarnościowego, natomiast w przyszłym roku mowa o 50 mln złotych. Nowością w bieżącej edycji programu jest to, że oprócz gmin i powiatów, które dotąd mogły ubiegać się o takie środki, tym razem mogą w nim wziąć udział organizacja pozarządowe czyli np. fundacje czy stowarzyszenia.

Na czym polegają usługi opieki wytchnieniowej?

Zgodnie z przyjętymi założeniami, tego typu usługi adresowane są dla członków rodzin lub opiekunów w zakresie czasowego odciążenia ich od wykonywanych na co dzień obowiązków, które związane są z opieką nad osobą niepełnosprawną. Przykład? Pani Teresa na co dzień opiekuje się niepełnosprawną córką. Nastolatka w następstwie powikłań po ciężkiej chorobie ośrodkowego układu nerwowego przebytej w dzieciństwie nie chodzi, nie widzi i nie słyszy, a kontakt z nią jest w ogromnym stopniu ograniczony. Jak przyznaje pani Teresa z uwagi na konieczność całodobowej opieki, bardzo rzadko wychodzi z domu. Dzięki usługom opieki wytchnieniowej ma szansę raz na jakiś czas skorzystać z instytucjonalego wsparcia, wyjść do kina czy pojechać do pobliskiego miasta na większe zakupy.

To jednak nie wszystko. Oprócz czasowego odciążenia od obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, usługi wytchnieniowe pozwalają na zapewnienie czasu na odpoczynek czy regenerację sił. W zakres wsparcia wchodzą także działania na rzecz podniesienia kompetencji – np. szkolenia z zakresu pielęgnacji czy rehabilitacji osoby wymagającej opieki. Nie bez znaczenia są również porady psychologa czy innego specjalisty, który pomoże odnaleźć się opiekunowi w trudnej sytuacji i pomóc w chwilach zwątpienia.

Na jaką pomoc można liczyć w ramach programu opieki wytchnieniowej?

W dużej mierze odpowiedź na powyższe pytanie zależy od podmiotów realizujących wsparcie – ich specyfiki, możliwości oraz pomysłów. Może być to zarówno wsparcie finansowe jak i „techniczne” np. w formie poradnictwa psychologów, terapeutów czy ekspertów z zakresu pielęgnacji, rehabilitantów czy dietetyków.

W jaki sposób realizowany jest program opieki wytchnieniowej?

Twórcy programu założyli trzy formy jego realizacji. Pierwsza dotyczy świadczenia usługi wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego zarówno w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością jak i ośrodku wsparcia czy innym miejscu, które zostanie wskazane przez uczestnika programu. W ostatnim przypadku ważna jest pozytywna opinia gminy, powiatu lub organizacji pozarządowej, która realizuje program.

Drugą formą jest świadczenie usługi wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego. Tu brane są pod uwagę wyżej wymienione miejsca, oprócz miejsca zamieszkania.

Trzecią i ostatnią formą jest świadczenie usługi polegającej na zapewnieniu opiekunom możliwości skorzystania z profesjonalnego poradnictwa.

Gdzie szukać informacji ws. opieki wytchnieniowej?

Chętne instytucje do wzięcia udziału w programie mają czas do 30 września 2020 na złożenie dokumentów. Rozstrzygnięcie zaplanowano na październik. Informacje dotyczące szczegółów programu można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Z kolei tutaj można przeczytać oficjalne ogłoszenie o konkursie oraz pobrać wzory i formularze kluczowych dokumentów.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!