fb

Wyjazd służbowy? Delegacja? Gdzie sprawdzić zagrożenie koronawirusem?

W przypadku wielu firm, pomimo pandemii, trudno jest zrezygnować z koniecznych, zagranicznych wyjazdów służbowych. Często, niezbędne jest nadrobienie zaległości powstałych wiosną w okresie lockdownu. Przed zaplanowaniem takiego wyjazdu, warto dokładnie sprawdzić sytuację epidemiczną na danym obszarze. Wzrost liczby zachorowań może oznaczać poważne ograniczenia, w tym także odwołanie zaplanowanego wcześniej lotu!

Wyjazd służbowy? Delegacja? Gdzie sprawdzić zagrożenie koronawirusem?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 września 2020

Jak zaplanować podróż w czasie pandemii?

Niestety nie w każdym przypadku wystarczająca jest telekonferencja czy wymiana maili. Są sytuacje, w których konieczne jest odbycie podróży służbowej np. w celu weryfikacji zgłoszenia reklamacyjnego zagranicznego klienta czy odbiór techniczny bądź jakościowy zamówionej partii towaru od kontrahenta z innego kraju. W dobie ogłoszonej przez WHO pandemii koronawirusa zdarza się, że zaplanowany wcześniej lot zostanie nagle odwołany. Komplikacje mogą spowodować także lokalne obostrzenia, które ograniczą poruszanie się lub nałożą na nas dodatkowe obowiązki.

Mogłoby się wydawać, że w czasach internetu i natychmiastowego dostępu do danych, pozyskanie cennych informacji jest bardzo proste. Niestety, w sieci nie brakuje nieaktualnych lub nieprawdziwych informacji rozsiewanych przez twórców fakenewsów. Dlatego warto skorzystać z rzetelnych źródeł takich jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy rekomendowanych przez ten resort stron.

Baza danych o pandemii

W ostatnich miesiącach ogromną popularność osiągnął portal worldometers.info, który jako jeden z pierwszych stworzył zakładkę zawierających stale aktualizowane statystyki dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa z Wuhan. Dane dotyczą każdego kraju na świecie. W wielu przypadkach towarzyszą im aktualizowane raz dziennie wykresy – m.in. liczny nowych przypadków zakażeń, zgonów, czy aktywnych przypadków COVID-19

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP rekomenduje jednak inną bazę danych stworzoną przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Znajdują się tam bieżące doniesienia nt. zagrożenia epidemicznego istotne dla osób, które planują zagraniczną podróż. Oprócz suchych statystyk publikowane są tam liczne wykresy i mapy, które są aktualizowane na bieżąco, czasem kilka razy dziennie (!)

Gdzie znaleźć ostrzeżenia MSZ dla podróżujących?

Od wielu lat Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi specjalną zakładkę dla podróżujących zawierającą informacje dotyczące sytuacji w danym kraju, przepisów prawnych, zagrożeń wojną czy terroryzmem, a od niedawna także sytuacją związaną z COVID-19. Pełną listę krajów wraz ze szczegółowymi informacjami uzupełnianymi przez służby dyplomatyczne RP znajdziemy tutaj.

Oprócz tego MSZ na swojej stronie regularnie publikuje komunikaty z ostrzeżeniami w razie zmiany sytuacji, w którymkolwiek kraju na świecie.

Kontakt z instytucją goszczącą – zapytanie o sytuację COVID-19

W praktyce wiele firm planujących delegację swoich pracowników, oprócz sprawdzenia powyższych źródeł przeprowadza rozmowę z przedstawicielem instytucji goszczącej, do której planowany jest wyjazd. To ważne ze względu na ewentualne przypadki zakażeń w danej firmie czy inne obostrzenia wynikające np. z prawa lokalnego. Tego typu informacji próżno szukać w internecie. Rzeczowa rozmowa z przedstawicielem firmy pomoże określić skalę zagrożenia a w razie złych informacji, przełożyć planowane spotkanie na późniejszy termin. To szczególnie ważne w przypadku krajów, które w ostanim czasie notują wyraźne wzrosty zachorowań.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!