fb

Skuteczne środki na komary

Najlepsze domowe sposoby na komary? To jedno z najczęściej wyszukiwanych w internecie haseł. Szczególnie w tym roku, za sprawą wielu deszczowych dni zmagamy się z plagą komarów. Jak więc odstraszyć komary? Oto kilka skutecznych sposobów, które możesz zastosować we własnym domu.

Skuteczne środki na komary
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 sierpnia 2020

Dlaczego komary nas atakują?

Zdecydowanie uciążliwe są samice komara. Komarzyce potrzebują krwi ssaków bo korzystają z substancji odżywczych zawartych w niej i dzięki temu mogą złożyć jaja. Samica komara przebija się przez skórę, wysysa trochę krwi, a potem wstrzykuje substancję, która zapobiega krzepnięciu. To właśnie ta substancja powoduje, że skóra jest podrażniona, a także swędzi.

Moskitiery przeciw komarom

Jednym z najprostszych sposobów walki z komarami jest zamontowanie moskitiery w oknach. To specjalne siatki, które uniemożliwiają przedostanie się insektów do domu. Moskitiery są cienkie i estetyczne, można je zamontować samodzielnie, a na dodatek kosztują kilkanaście złotych. Są więc bardzo skuteczną ochroną nie tylko przed komarami ale i innymi owadami (np. muchami czy osami)

Najlepsze rośliny odstraszające komary

Na komary mogą działać niektóre rośliny. Przez swój charakterystyczny zapach wiele z nich odstrasza te uciążliwe insekty z naszego domu. Dość skuteczna okazuje się mięta. Nawet jeśli zapach mięty nie jest już wyczuwalny przez domowników, skutecznie drażni od komary, przez co nie są tak chętne by wlecieć do mieszkania. Dobrą barierę ochronną tworzy komarzyca, czyli roślina doniczkowa skutecznie chroniąca przed komarami. Innymi roślinami zwalczającymi komary są m.in. kocimiętka i koper włoski.

Jakie zapachy odstraszają komary?

Oczywiście zamiast roślin można dodatkowo używać konkretnych, bardzo intensywnych zapachów odstraszających komary. Te najbardziej znane to czosnek i cebula. Wystarczy pokroić je w drobne kawałki i postawić na parapecie.  Dobrym sposobem na zwalczenie komarów jest cytryna. Zapach cytrusów skutecznie odstrasza komary. Skuteczne są też olejki do ciała o konkretnym zapachu. Komary odstrasza m.in. olejek z trawy cytrynowej, czy olejek cedrowy, a także zapach bazylii, tymianku czy cynamonu. Warto pamiętać, że olejki eteryczne trzeba rozcieńczyć w wodzie, a także sprawdzić czy konkretny zapach nie działa na ciebie alergicznie.

Jerzyki na komary

Skutecznym pogromcą komarów jest jerzyk. To ptak, który jest w stanie w ciągu doby zjeść nawet 20 tys. komarów. Można przygotować dla niego domek na dachu swojego domu.

Czy komary reagują na światło?

jak się okazuje, komary nie reagują na światło tak jak nam się wydaje. Na niewiele zdaje się więc gaszenie świateł w mieszkanku jeśli mamy otwarte okno. Na ten moment nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że komary lgną do światła. Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem zamiast gaszenia światła jest zamontowanie moskitiery.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!