Jak zostać sędzią piłkarskim?

Dla jednym jest to zawód-marzenie, dla innych jedna z trudniejszych prac, szczególnie wtedy gdy trzeba podjąć kontrowersyjną decyzję. Jak zostać sędzią piłkarskim i jakie prawne wymagania należy spełnić?

Jak zostać sędzią piłkarskim?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 sierpnia 2020

Sędzia piłkarski to osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu piłkarskiego. Może karać zawodników za nieprzepisowe zachowanie i rozstrzygać w spornych sytuacjach, czy padł gol, czy nie.

Przez wielu kibiców piłkarskich sędziowie nie są zbyt lubiani. Wszystko dlatego, że niezależnie od tego, co postanowią, zwykle druga strona nie będzie z tego zadowolona.

Jeśli jednak jesteś gotów przyjąć gniew kibiców podejmując trudne decyzje albo jeśli radość sprawia ci analizowanie meczy, to możesz spróbować swoich sił, jako sędzia piłkarski.

Jak zostać sędzią piłkarskim?

Żeby zostać sędzią piłkarskim, pierwsze kroki trzeba skierować na kurs sędziowski. Takie kursy organizują Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Każdy ze związków organizuje kursy w różnym czasie. Trzeba więc śledzić cały czas, kiedy zaczynają się nowe nabory

Wymagania do kursu na sędziego

Żeby przystąpić do kursu na sędziego piłkarskiego trzeba skończyć 16 lub 17 lat (każdy ze związków może ustawić samodzielnie granicę wiekową. Kandydat na sędziego musi też mieć średnie wykształcenie, a także przedstawić oświadczenie o niekaralności. Jeśli na kurs sędziowski, zapisuje się osoba niepełnoletnia, to musi na to wyrazić zgodę opiekun prawny. Może się też zdarzyć, że związek piłkarski, który organizuje kurs sędziowski, wymaga zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza brak przeciwwskazań do czynnego sędziowania. Niektóre związki piłkarskie ustalają też górną granicę wieku kandydata na sędziego. Wtedy na kurs można zapisać się jeśli mamy nie więcej niż 26 lat.

Ile kosztuje kurs na sędziego piłkarskiego?

Koszt kursu zależy od konkretnego związku ale średnio kosztuje on około 200 zł. Przy dwóch spotkaniach tygodniowo może trwać ok. 3 miesięcy.

Egzamin na sędziego piłkarskiego

Po skończonym kursie sędziowskim, trzeba zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Część teoretyczna składa się z 30 pytań. Do zaliczenia potrzebne jest odpowiedzenie prawidłowo przynajmniej na 70% z nich. Potem odbywa się egzamin sprawnościowy. To głównie konkurencje biegowe. Sprawdza się czas sprintu 6 razy po 40 metrów, a potem 10 okrążeń po 400 metrów.

Zdany egzamin daje tytuł tzw. sędziego próbnego. Sędzia próbny może prowadzić mecze młodzieżowe, a także te, które odbywają się w niższych klasach rozgrywkowych. Po przeprowadzeniu około 30 takich spotkań dostajemy miano sędziego rzeczywistego. Każdy sezon pozwala sędziemu wejść na wyższy poziom zaawansowania. Na początku sędzia prowadzi mecze klasy C, potem klasy B, A. Wreszcie może prowadzić mecze drużyn okręgowych by przejść stopniowo do IV ligi, a potem co roku wyżej, aż do I ligi i Ekstraklasy. Potem można sędziować europejskie puchary, no i ukoronowaniem pracy sędziego jest prowadzenie meczy mistrzostw Europy lub świata. Sędzia może być też degradowany do niższych lig. Jego decyzje są oceniane przez Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!