Będą wzmożone kontrole czy nosimy maseczki w sklepach

Już w tym tygodniu mają się rozpocząć kontrole zasłania ust i nosa przez klientów i personel w sklepach.

Będą wzmożone kontrole czy nosimy maseczki w sklepach
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 sierpnia 2020

Zakupy mogą być trudniejsze niż do tej pory. W publicznym radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział rozpoczęcie kontroli zasłaniania ust i nosa w sklepach, zarówno przez klientów, jak i personel. Zdaniem Szumowskiego wciąż nie mamy do czynienia z drugą falą pandemii. Zapowiedział jednocześnie, że jeszcze w tym tygodniu mają się rozpocząć wzmożone kontrole w sklepach. Jednocześnie minister stwierdził, że notowany ostatnio wzrost zakażeń koronawirusem jest efektem rozluźnienia reżimu sanitarnego. Wspomniał też, że ogniska zakażeń pojawiają się na rodzinnych imprezach i weselach. Według Szumowskiego wciąż notuje się ogniska wirusa w kopalniach. Optymistyczne jest to, że zakażeń pochodzących z codziennych sytuacji nie jest wiele. Mimo to minister zaapelował by zachowywać się rozsądnie, szczególnie w sklepach i zasłaniać usta i noc. Szumowski rekomenduje przyłbice dla wszystkich tych, którzy nie mogą z określonych względów nosić maseczek.

Minister zapowiedział też rozpoczęcie wzmożonych kontroli w sklepach. Policjanci i służby sanitarne mają sprawdzać, czy klienci, jak i personel nosi maseczki. To efekt tego, że wiele osób zasłania tylko usta, odkrywając noc. Ze słów Szumowskiego w Polskim Radiu wynika, że nie istnieje żaden dowód na to, by maseczka ograniczała ilość tlenu dostarczanego do organizmu człowieka. Jednocześnie zaznaczył, że tylko w nielicznych wypadkach maseczki nie powinno się nosić ze względów zdrowotnych. W takiej sytuacji powinniśmy jednak wyposażyć się w przyłbicę.

Czy za brak maseczki można dostać mandat?

Na pytanie o to, czy za brak maseczki będziemy karani mandatem minister zdrowia odpowiedział wymijająco, że służby będą reagować w sytuacji gdy ktoś nie zasłania ust i nosa. Jednocześnie zapewnił o tym, że ministerstwo pracuje nas zmianą przepisów by można było zamiast maseczki nosić przyłbicę. To pozwoliłoby im zachować większy komfort oddechowy.

Minister zapowiada tez zmiany związane z organizacją dużych spotkań. W przypadku eventów czy wesel będzie trzeba służbom dostarczyć listę gości. Szumowski przypomniał, że według obowiązujących przepisów, na weselu może bawić się maksymalnie 150 osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!