PIP nałożyła mandaty na kwotę 19,3 mln złotych

16 tysięcy mandatów na łączną kwotę 19,3 mln złotych wystawili inspektorzy pracy w 2019 roku – poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Jak poinformowała w komunikacie w ub.r. przeprowadzono ponad 73 tys. kontroli. Prawie połowę podjęto w związku ze skargami kierowanymi do tej instytucji.

PIP nałożyła mandaty na kwotę 19,3 mln złotych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 sierpnia 2020

Jak często pracodawcy łamią prawo pracy?

Jak wynika z komunikatu Państwowej Inspekcji Pracy liczba wykroczeń ujawnionych w wyniku działań kontrolnych w 2019 roku sięgnęła 57,3 tysiąca przypadków. W większości podmiotów zdecydowano się na wystawienie mandatów. Tylko w uzasadnionych okolicznościami przypadkach sprawa kończyła się w sądzie.

Jak zaznacza PIP w 2019 roku przeprowadzono ponad 73 tysiące kontroli. 40 proc. z nich podjęto na skutek skarg kierowanych do inspekcji. Dotyczyły przede wszystkim takich aspektów jak wynagrodzenia za pracę, stosunek pracy, jej czas i legalność a także bezpieczeństwo pracy.

W 2019 roku PIP intensywnie walczyła również z szarą strefą. Skontrolowano legalność zatrudnienia prawie 113 tys. Polaków oraz ok 43 tys. cudzoziemców. Instytucja udzieliła ponad 681 tys. porad. Jak zaznaczono w komunikacie, inspektorzy prowadzili także działalność prewencyjno-promocyjną, której adresatami byli zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

Czego dotyczą najczęstsze wykroczenia stwierdzone przez PIP?

W sprawozdaniu Państwowej Inspekcji Pracy wyszczególniono obszary związane z prawem pracy, z którymi polscy pracodawcy mają największy problem. Wśród nich wymieniono nieprawidłowości związane z prowadzeniem ewidencji czasu pracy. To z kolei skutkuje niewłaściwym ustaleniem wysokości należnego wynagrodzenia za pracę. W tym zakresie przeprowadzono ponad tysiąc kontroli. Wydano 546 decyzji, które łącznie zobowiązały pracodawców do wypłaty wynagrodzeń na łączną kwotę 12,1 mln zł.

Innym przedmiotem zainteresowania inspektorów była realizacja obowiązku zapewnienia wypłaty minimalnej stawki godzinowej w przypadku umów cywilnoprawnych – np. o dzieło. W tym zakresie, nieprawidłowości dotyczyły blisko 30% kontroli w tym obszarze.

Budownictwo pod lupą inspekcji pracy

Tradycyjnie wiele kontroli dotyczyło branży budowlanej, w której przeprowadzono 4288 kontroli zarówno na budowach jak i podczas prac remontowych oraz rozbiórkowych. W aż 92 proc. przypadków odnotowano nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem (!). Rażące błędy dotyczyły przede wszystkim prac na wysokości, które często odbywały się bez odpowiednich zabezpieczeń, prac na rusztowaniach oraz odpowiedniego oznaczenia i zabezpieczenia tzw. stref niebezpiecznych.

Inspektorzy pracy chcą zmian w przepisach

Jak powiedział, cytowany w komunikacie Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, potrzebne są w polskim prawie niewielkie zmiany, które zwiększą efektywność prowadzonych przez PIP kontroli. Wśród barier znacząco ograniczających działanie jest „brak wyposażenia inspektora pracy w możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania istnienia stosunku pracy”. Innym problemem wskazanym przez Głównego Inspektora jest brak przepisów umożliwiających rozpoczęcie kontroli tylko na podstawie okazania legitymacji służbowej”.

Podstawa prawna działania inspekcji pracy

PIP jest instytucją, której działalność reguluje dedykowana wyłącznie tej instytucji „Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy” z 13 kwietnia 2007 roku. Zgodnie z treścią art 1. „Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie”.

Jej działanie szczegółowo określa Statut Państwowej Inspekcji Pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!