Porady prawne online – wady i zalety

Drugi kwartał 2020 roku był rewolucyjny pod względem rozwoju usług online. Komunikatory dla wielu przestały być jedynie narzędziem do rozmów ze znajomymi ale stały się oknem na świat. Rzeczywistość lockdownu spowodowanego pandemią wirusa z Wuhan otworzyła szereg możliwości. Zdalne lekcje, telekonferencje dla pracujących w domu, kontakty z urzędami, sesje egzaminacyjne na studiach czy wreszcie porady prawne online – stały się częścią codzienności. Właśnie temu ostatniemu aspektowi przyjrzymy się w tym artykule. Jakie są zatem wady i zalety zdalnej komunikacji z prawnikiem?  

Porady prawne online – wady i zalety
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 sierpnia 2020

Porady prawne online

Eleganckie wnętrza kancelarii prawnych coraz częściej zamieniają się w wirtualną przestrzeń lub co najwyżej tło w wideorozmowie prowadzonej przez internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „porady prawne online” by wyświetlić długą listę kancelarii, które swoje usługi przeniosły do rzeczywistości online. W kontekście obostrzeń spowodowanych pandemią trudno się temu dziwić.

Popełnilibyśmy błąd, gdybyśmy napisali, że zdalne porady prawne pojawiły się wraz z wprowadzeniem lockdownu. Wiele kancelarii już wcześniej znalazło w internecie sposób na poszerzenie listy klientów o osoby mieszkające w innych miastach lub na „głębokiej prowincji”. Klient oszczędza na kosztach dojazdu, które często mogły zniechęcić do skorzystania z usługi kancelarii działającej kilkaset kilometrów od jego miejsca zamieszkania, prawnik zaś zyskuje klienta, z którym „w realu” pewnie nigdy by się nie spotkał. Skoro korzyści dostrzegają obie strony, zamiana eleganckiego biurka na komputer z kamerą wydaje się doskonałym posunięciem.

Wady porad prawnych online

Zacznijmy od minusów tego rozwiązania. Pewna nauczycielka matematyki w dyskusji na temat zdalnego nauczania mówiła, że brakuje jej kontaktu z dziećmi z jej klasy. Pochylenie się nad uczniem rozwiązującym zadanie w zeszycie, wskazanie długopisem błędu, wyczucie stresu i rozmowa twarzą w twarz jest sytuacją nie do powtórzenia w dydaktycznej rzeczywistości online. Podobnie jest z poradami prawnymi, gdzie rozmowa w zaciszu gabinetu, pozwala na budowanie niepowtarzalnej atmosfery dialogu, empatii oraz lepsze zrozumienie sytuacji. W przypadku szczególnie trudnych spraw wynikających np. z problemów rodzinnych, zdrowotnych, mających związek z fizycznym lub psychicznym wyrządzaniem krzywdy była to bardzo ważna okoliczność. Czy w rzeczywistości online klient może się bardziej otworzyć i lepiej opisać swoją sytuację? – psychologowie mają wątpliwości. Oczywiście wiele zależy od prawnika, a także zupełnie pomijanych przez wielu kwestii jak ustawienia kadru, tła, kolorystyki czy ubioru osoby po drugiej stronie internetowego łącza.

Kolejnym problemem jest konieczność zeskanowania dokumentacji, którą powinniśmy w danej sprawie przedstawić prawnikowi. Np. w sprawach spadkowych potrzebne są czasem dziesiątki stron dokumentów, które wymagają wnikliwej analizy dla zbadania pełnego obrazu sytuacji i nakreślenia prawnych możliwości działania. Dużo łatwiej jest przyjść do kancelarii z teczką zawierającą kompletną dokumentację potrzebną w sprawie.

Trzeba także wspomnieć o tym, że wybierając „pierwszego lepszego prawnika” z wyszukiwarki lub kierując się wyłącznie kryterium ceny, łatwo trafić na niewłaściwą osobę. Tak jak w każdym zawodzie, również i wśród prawników znajdziemy gorszego specjalistę. Warto dokładnie przeczytać informacje na stronie oraz obszary w których specjalizuje się wybrany radca czy adwokat.

Zalety porad prawnych online

Największą zaletą porad prawnych online jest oszczędność czasu. Szczególnie jeśli mieszkamy w małym mieście lub na wsi, gdzie brakuje dobrych specjalistów. Decydując się na poradę prawną możemy zdecydować się właściwie na każdą kancelarię w kraju. Jeśli jednak nasza sprawa może skutkować konkretnymi czynnościami np. złożeniem pozwu, warto jednak wziąć pod uwagę aspekt geograficzny, szczególnie, jeśli wybrany przez nas prawnik ma nas reprezentować przed sądem. W każdym innym przypadku, możemy zdecydować się na droższego radcę prawnego z renomowanej kancelarii, tym bardziej, że i tak oszczędzamy na kosztach podróży do innego miasta.

Inną zaletą jest możliwość ustalenia czasu (np. godziny rozpoczęcia) rozmowy z prawnikiem. Wiele stron kancelarii prawnych umożliwia ustalenie w elektronicznym kalendarzu dogodnej godziny spotkania. Dla ułatwienia kontaktu, można umówić się na mailową wymianę korespondencji między nami a wybraną przez nas kancelarią prawną.

Decydując się na poradę prawną online, z powodzeniem możemy znaleźć specjalistów o wąskim zakresie zainteresowania np. praw autorskich. W ten sposób możemy skontaktować się z najlepszymi ekspertami w danej dziedzinie, którzy mogą prowadzić swoje kancelarie prawne daleko od naszego miejsca zamieszkania.

Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo w dobie pandemii COVID-19. Obsługa online redukuje do zera ryzyko zakażenia wirusem nie tylko podczas spotkania ale także w czasie podróży np. środkami transportu zbiorowego. To ważne szczególnie dla osób zaliczających się do grup ryzyka np. seniorów czy osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!