Elektroniczne pozwolenie na budowę już wkrótce? Zobacz, jakie zmiany nas jeszcze czekają

Z początkiem sierpnia 2020 roku rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Dzięki temu ograniczona ma zostać „papierologia”, na którą często narzekają inwestorzy. Z rządowej strony www.e-budownictwo.gunb.gov.pl można pobrać oraz wypełnić formularze dotyczące procesu budowlanego. Jak zapowiada resort, to dopiero początek ułatwień.

Elektroniczne pozwolenie na budowę już wkrótce? Zobacz, jakie zmiany nas jeszcze czekają
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 sierpnia 2020

Elektroniczne pozwolenie na budowę

Strona e-budownictwo powstała po to, by maksymalnie ułatwić realizację inwestycji budowlanych i ograniczyć do niezbędnego minimum wizyty w urzędach. Za kilka miesięcy serwis ma umożliwić przesyłanie dokumentacji budowlanej przez internet oraz składać drogą elektroniczną wniosek o pozwolenie na budowę.

Obecnie na stronie www.e-budownictwo.gunb.gov.pl można pobrać i wypełnić dziesięć dokumentów, ważnych z punktu widzenia procesu inwestycyjnego. Wśród nich znalazły się: zgłoszenie robót budowlanych, zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, zgłoszenie rozbiórki, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, a także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jak zaznaczono na stronie internetowej, lista będzie rozszerzana o kolejne dokumenty, które są obecnie w trakcie opracowywania.

Cyfryzacja procesu budowlanego

Według informacji zamieszczonej na stronie resortu rozwoju, kolejnymi krokami, które przeniosą dokumentację budowlaną z papieru w rzeczywistość wirtualną będzie m.in. wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy. Planowany jest także nowy, elektroniczny, centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Dla ułatwienia wymiany dokumentów, inwestor będzie mógł założyć indywidualne konto w serwisie e-budownictwo. Z końcem 2020 roku planowane jest uruchomienie możliwości złożenia elektronicznego wniosku o pozwolenie na budowę wraz załączeniem niezbędnych dokumentów. Wiadomo już, że w tym wypadku będzie wymagane podpisanie wniosku profilem zaufanym.

Czy proces inwestycyjno-budowlany będzie odbywał się wyłącznie w sieci?

Nie. Każdy inwestor będzie miał prawo wybrać czy w prowadzonym procesie budowlanym będzie chciał kontaktować się z właściwym organem w tradycyjny sposób, czy wybierze drogę elektroniczną. Oznacza to, że papierowa postać dokumentacji budowlanej będzie zachowana jako jedna z opcji.

Jakie korzyści niesie cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego?

Ministerstwo Rozwoju przyznaje, że potrzebę cyfryzacji sfery związanej z budownictwem, przez lata zgłaszały różne podmioty działające w branży budowlanej. Pandemia COVID-19, w ocenie resortu „uwypukliła” tę potrzebę.

Do przeprowadzenia całego procesu niezbędne są zmiany w prawie. Pod koniec lipca projekt nowelizacji Prawa budowlanego zatwierdził rząd. Teraz trafi on do parlamentu.

Liczba pozwoleń na budowę

Jak wynika z rządowych statystyk, tylko w 2019 roku wydano 99.833 pozwolenia na budowę budynków jednorodzinnych oraz 5301 pozwoleń dotyczących budownictwa wielorodzinnego. Każdy wniosek w wersji papierowej trafiał do urzędników. Oznacza to tony wykorzystanego papieru, dodatkową pracę urzędników oraz czas stracony przez inwestorów w kolejkach na urzędowych korytarzach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!