Nowe etykiety energetyczne AGD i RTV od 2021 roku

Wiosną 2021 w sklepach z elektroniką pojawią się nowe etykiety energetyczne na produktach RTV i AGD – poinformowała Komisja Europejska. Jak się okazuje, na kolorowe naklejki ilustrujące zużycie energii zwraca uwagę blisko 8 na 10 klientów elektromarketów. Władze UE chcą „odświeżyć” sposób tego oznaczenia m.in. ze względu na postęp techniczny oraz coraz wyższe wymagania stawiane przez przepisy. Nie bez znaczenia jest także coraz większa świadomość konsumentów.

Nowe etykiety energetyczne AGD i RTV od 2021 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 sierpnia 2020

Czym jest etykieta energetyczna?

Odwiedzając sklep z elektroniką oraz sprzętem gospodarstwa domowego, bez trudu zauważymy umieszczone na lodówkach, pralkach czy telewizorach kolorowe etykiety, które w prosty sposób umożliwiają porównanie dwóch produktów pod kątem zużycia energii. Sposób prezentacji tych informacji został ściśle określony w dyrektywie UE (ELD92/75/WE), którą w połowie 2011 roku zastąpiła inna dyrektywa 2010/30/UE. Zgodnie z intencją prawodawców to etykieta o tzw. klasie energetycznej uzupełnionej o podstawowe parametry danego urządzenia. Oznacza to, że równolegle z danymi o zużyciu energii może zawierać informacje np. o generowanym poziomie hałasu. W Polsce postanowienia te reguluje i wprowadza Ustawa z dnia 14 września 2012 r. o etykietowaniu energetycznym produktów związanych z energią.

Wspomniane klasy efektywności energetycznej obecnie prezentowane są za pomocą kolorowej skali oraz liter od „A” (zielony kolor i najwyższa efektywność energetyczna) do „G” (czerwony kolor i najmniejsza efektywność). W związku z postępem technicznym oraz zmianą technologii wielu urządzeń od dekady, na części urządzeń wprowadzono dodatkowe klasy w których do litery A dodawane są plusy np. A+++, A++ czy A+.

Jakie zmiany w etykietach energetycznych 2021?

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki (URE) nowe zasady prezentacji informacji na etykietach energetycznych będą obowiązywały już od marca 2021 roku i będą dotyczyły wszystkich nowych produktów AGD i RTV. Głównym założeniem zmian jest uproszczenie prezentacji danych i nadanie im większej czytelności. Decyzją Komisji Europejskiej od 2021 roku znikną wspomniane „plusy”. Podstawową zasadą będzie powrót do siedmiostopniowej, sztywnej skali od „A” do „G” bez dodatkowych wyróżników Od tego momentu „A+++” będzie oznaczana jako „C”, a A+ jako „F” i „G”. Co ciekawe, unijni urzędnicy zdecydowali, że oceny „A” i „B”… nie będą na razie przyznawane – przynajmniej do czasu opracowania i komercjalizacji jeszcze bardziej wydajnych produktów (!).

Dodatkowe informacje na etykietach energetycznych

Zgodnie ze wcześniejszą praktyką nowe etykiety będą zawierały dodatkowe informacje o produktach m.in. o poziomie generowanego hałasu („A” dla najcichszych urządzeń, „G” dla najgłośniejszych). W przypadku pralek czy zmywarek pojawi się także dodatkowa skala dotycząca oszczędności wody.

Co to jest EPREL?

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej każdy produkt podlegający znakowaniu etykietą energetyczną będzie musiał być zewidencjonowany w bazie danych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling czyli Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych) gdzie będzie się znajdowała także szczegółowa dokumentacja techniczna zarejestrowanych urządzeń. Dostęp do niej będzie miał każdy konsument. Wystarczy smartfon z aparatem fotograficznym i dostępem do internetu. Każda etykieta będzie bowiem posiadała kod QR, który będzie rodzajem linku do bazy EPREL a tym samym do pełnej specyfikacji danego produktu.

Kiedy zostaną wprowadzone nowe etykiety?

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem od 1 marca 2021 roku nowe etykiety zostaną umieszczone przy telewizorach, monitorach, pralkach, lodówkach oraz pralko-suszarkach i zmywarkach. Z kolei 1 września 2021 roku zmiany zostaną zastosowane w przypadku oświetlenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!