Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?

Wybierając ubezpieczenie szkolne naszej pociechy, często z rekomendacji samej placówki oświatowej, zwykle pomijamy dobry zwyczaj przeczytania Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), co może skutkować rozczarowaniem w sytuacji, w której okaże się że dane zdarzenie nie jest objęte ochroną. Może się tak stać na przykład w przypadku COVID-19. Jak wynika z analizy Rzecznika Finansowego tylko 4 z 13 polis precyzyjnie definiują rozszerzenie zakresu ochrony o ryzyko zachorowania związanego z infekcją koronawirusa.

Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 września 2020

Czy polisa szkolna chroni przed skutkami COVID-19?

Analiza wykazała, że większość ubezpieczycieli nie zdecydowała się na stworzenie dodatkowej zachęty do zawierania tak grupowych, jak i indywidualnych ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej i objęcia tego ryzykaSzkoda, bo w niektórych wypadkach widać, że jest potencjał do rozszerzenia zakresu takich umów – poinformował w swoim komunikacie Rzecznik Finansowy dr hab. Mariusz Jerzy Golecki.

Zespół ekspertów powołany przez Rzecznika Finansowego wziął pod lupę 13 ubezpieczycieli, którzy w swojej ofercie posiadają grupowe i indywidualne ubezpieczenia NNW adresowane do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Z analizy wynika, że większość z nich nie udziela ochrony na wypadek zakażenia COVID-19 (oraz jego skutków) lub nie określa tego w sposób precyzyjny.

Odszkodowanie w związku z COVID-19?

Od 1 września polscy uczniowie, podobnie jak w niemal wszystkich krajach świata powrócili do szkół mimo trwającej pandemii wirusa z Wuhan. Rodzicie różnie podchodzą do tematu, choć większość z nich obawia się skutków ewentualnego zakażenia pociech koronawirusem. Jeśli liczą na to, że w takiej sytuacji uzyskają wsparcie od ubezpieczyciela NNW z polisy szkolnej mogą się rozczarować. W większości przypadków w zapisach brakuje odniesienia do COVID-19.

Jak informuje Rzecznik Finansowy czterech ubezpieczycieli, których oferty zostały przeanalizowane już na wstępie wyklucza wszelkie ryzyka zachorowań ograniczając się wyłącznie do nieszczęśliwych wypadków mających miejsce w szkole lub podczas drogi do szkoły. Co więcej w jednej ofercie w ogóle wykluczono pandemię (!)

Jak zauważa Rzecznik Finansowy - „tylko w czterech analizowanych ofertach zachorowanie na COVID-19 znajduje się explicite w katalogu nagłych/poważnych zachorowań. W jednym przypadku ubezpieczony może liczyć na wypłatę np. 5 tys. zł w razie odpowiednio udokumentowanego zachorowania na COVID-19. Przy czym we wszystkich przypadkach ochrona ubezpieczeniowa z tego tytułu świadczona jest po zapłaceniu dodatkowej składki”

W przypadku pozostałych ofert poddanych analizie nie zdefiniowano zachorowań w sposób jednoznaczny, a to jak zauważa RF może powodować problemy z interpretacją zapisów, czy akurat w danym przypadku zachorowanie na COVID-19 będzie uwzględnione przez ubezpieczyciela w zakresie udzielanej ochrony.

Hospitalizacja a ubezpieczenie szkolne

Trzeba zauważyć, że część ubezpieczycieli przewiduje świadczenie pieniężne za pobyt w szpitalu w przypadku pojawienia się nagłego oraz poważnego zachorowania. Firmy ubezpieczeniowe różnie podchodzę do takiego zagadnienia. Może to być jednorazowe świadczenie, które zostanie wypłacone za każdy dzień hospitalizacji dziecka. Jeden z ubezpieczycieli zależnie od wykupionego wariantu deklaruje wypłatę od 200 do 500 złotych za hospitalizację z dodatkowym świadczeniem za pobyt na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), który spowodowany był zachorowaniem na COVID-19. Wiąże się to jednak z dodatkowo płatną opcją ubezpieczeniową.

Jedna z przeanalizowanych ofert zawiera zapis o zwrocie kosztów uprzednio opłaconej szkolnej wycieczki w sytuacji, kiedy ubezpieczony nie będzie mógł wziąć w niej udziału z powodu zachorowania na COVID-19.

Zachorowanie członka rodziny na COVID-19 a polisa szkolna

Choć zdecydowana większość zakażonych koronawirusem powraca szybko do zdrowia, cały czas zdarzają się przypadki śmiertelne. W przeanalizowanych przez RF umowach znalazło się świadczenie zwrotu kosztu pogrzebu rodziców lub opiekunów dziecka objętego polisą.

Czy ubezpieczyciele rozszerzą polisy szkolne o COVID-19?

Jak wynika z odpowiedzi wpisanych przez ubezpieczycieli w ankietach rozesłanych przez Rzecznika Finansowego, w większości przypadków towarzystwa te nie biorą pod uwagę modyfikacji czy rozszerzenia oferty polis szkolnych o opcje związane z zakażeniem koronawirusem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!