Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?

Wybierając ubezpieczenie szkolne naszej pociechy, często z rekomendacji samej placówki oświatowej, zwykle pomijamy dobry zwyczaj przeczytania Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), co może skutkować rozczarowaniem w sytuacji, w której okaże się że dane zdarzenie nie jest objęte ochroną. Może się tak stać na przykład w przypadku COVID-19. Jak wynika z analizy Rzecznika Finansowego tylko 4 z 13 polis precyzyjnie definiują rozszerzenie zakresu ochrony o ryzyko zachorowania związanego z infekcją koronawirusa.

Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 września 2020

Czy polisa szkolna chroni przed skutkami COVID-19?

Analiza wykazała, że większość ubezpieczycieli nie zdecydowała się na stworzenie dodatkowej zachęty do zawierania tak grupowych, jak i indywidualnych ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej i objęcia tego ryzykaSzkoda, bo w niektórych wypadkach widać, że jest potencjał do rozszerzenia zakresu takich umów – poinformował w swoim komunikacie Rzecznik Finansowy dr hab. Mariusz Jerzy Golecki.

Zespół ekspertów powołany przez Rzecznika Finansowego wziął pod lupę 13 ubezpieczycieli, którzy w swojej ofercie posiadają grupowe i indywidualne ubezpieczenia NNW adresowane do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Z analizy wynika, że większość z nich nie udziela ochrony na wypadek zakażenia COVID-19 (oraz jego skutków) lub nie określa tego w sposób precyzyjny.

Odszkodowanie w związku z COVID-19?

Od 1 września polscy uczniowie, podobnie jak w niemal wszystkich krajach świata powrócili do szkół mimo trwającej pandemii wirusa z Wuhan. Rodzicie różnie podchodzą do tematu, choć większość z nich obawia się skutków ewentualnego zakażenia pociech koronawirusem. Jeśli liczą na to, że w takiej sytuacji uzyskają wsparcie od ubezpieczyciela NNW z polisy szkolnej mogą się rozczarować. W większości przypadków w zapisach brakuje odniesienia do COVID-19.

Jak informuje Rzecznik Finansowy czterech ubezpieczycieli, których oferty zostały przeanalizowane już na wstępie wyklucza wszelkie ryzyka zachorowań ograniczając się wyłącznie do nieszczęśliwych wypadków mających miejsce w szkole lub podczas drogi do szkoły. Co więcej w jednej ofercie w ogóle wykluczono pandemię (!)

Jak zauważa Rzecznik Finansowy - „tylko w czterech analizowanych ofertach zachorowanie na COVID-19 znajduje się explicite w katalogu nagłych/poważnych zachorowań. W jednym przypadku ubezpieczony może liczyć na wypłatę np. 5 tys. zł w razie odpowiednio udokumentowanego zachorowania na COVID-19. Przy czym we wszystkich przypadkach ochrona ubezpieczeniowa z tego tytułu świadczona jest po zapłaceniu dodatkowej składki”

W przypadku pozostałych ofert poddanych analizie nie zdefiniowano zachorowań w sposób jednoznaczny, a to jak zauważa RF może powodować problemy z interpretacją zapisów, czy akurat w danym przypadku zachorowanie na COVID-19 będzie uwzględnione przez ubezpieczyciela w zakresie udzielanej ochrony.

Hospitalizacja a ubezpieczenie szkolne

Trzeba zauważyć, że część ubezpieczycieli przewiduje świadczenie pieniężne za pobyt w szpitalu w przypadku pojawienia się nagłego oraz poważnego zachorowania. Firmy ubezpieczeniowe różnie podchodzę do takiego zagadnienia. Może to być jednorazowe świadczenie, które zostanie wypłacone za każdy dzień hospitalizacji dziecka. Jeden z ubezpieczycieli zależnie od wykupionego wariantu deklaruje wypłatę od 200 do 500 złotych za hospitalizację z dodatkowym świadczeniem za pobyt na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), który spowodowany był zachorowaniem na COVID-19. Wiąże się to jednak z dodatkowo płatną opcją ubezpieczeniową.

Jedna z przeanalizowanych ofert zawiera zapis o zwrocie kosztów uprzednio opłaconej szkolnej wycieczki w sytuacji, kiedy ubezpieczony nie będzie mógł wziąć w niej udziału z powodu zachorowania na COVID-19.

Zachorowanie członka rodziny na COVID-19 a polisa szkolna

Choć zdecydowana większość zakażonych koronawirusem powraca szybko do zdrowia, cały czas zdarzają się przypadki śmiertelne. W przeanalizowanych przez RF umowach znalazło się świadczenie zwrotu kosztu pogrzebu rodziców lub opiekunów dziecka objętego polisą.

Czy ubezpieczyciele rozszerzą polisy szkolne o COVID-19?

Jak wynika z odpowiedzi wpisanych przez ubezpieczycieli w ankietach rozesłanych przez Rzecznika Finansowego, w większości przypadków towarzystwa te nie biorą pod uwagę modyfikacji czy rozszerzenia oferty polis szkolnych o opcje związane z zakażeniem koronawirusem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!