Powszechny spis rolny od 1 września

Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się 1 września. Potrwa do ostatniego dnia listopada br. Celem organizowanego raz na dekadę spisu jest stworzenie pełnego, statystycznego obrazu polskiego rolnictwa, z którego będą mogły skorzystać organy państwa oraz administracji publicznej, podmioty gospodarki narodowej oraz szeroko rozumiane społeczeństwo.

Powszechny spis rolny od 1 września
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 lipca 2020

Z czego wynika obowiązek realizacji spisów?

W państwach członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych spisy rolne organizowane są raz na dekadę. W przypadku Polski ostatnie takie działania zostały przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w 2010 roku. Obowiązek spisowy nakłada na Polskę (tak jak na każde państwo członkowskie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady i wynika z rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Najbliższy spis uregulowany jest Ustawą z dnia 31 lipca 2019 roku o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Z jej pełną treścią można zapoznać się tutaj. Ustawa szczegółowo opisuje zakres, formę a także tryb przeprowadzenia spisu a także procedurę przygotowania i opracowania jego wyników.

Kogo dotyczy Powszechny Spis Rolny 2020?

Zgodnie z ustawą oraz informacjami zamieszczonymi na stronach Głównego Urzędu Statystycznego, spis musi zostać przeprowadzony w gospodarstwach rolnych należących zarówno do osób fizycznych w gospodarstwach indywidualnych jak i osób prawnych. Spis dotyczył będzie także wszelkich jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, a zajmują się działalnością rolniczą.

Przepisy nakładają na wszystkie podmioty obowiązek udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym” — czytamy na stronie spisrolny.gov.pl. Oznacza to, że już 1 września zobowiązani do uczestnictwa w spisie mogą to zrobić nie ruszając się z domu. Wystarczy telefon lub łącze internetowe.

W jaki sposób udzielić informacji w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020?

Przewidziano kilka możliwości co do sposobu udzielenia informacji dotyczących gospodarstw rolnych. Jedną z nich jest samospis internetowy, który zostanie przeprowadzony przy użyciu interaktywnej aplikacji dostępnej z poziomu przeglądarki. Jeżeli rolnik nie posiada komputera (i/lub) dostępu do internetu, może skorzystać nieodpłatnie ze sprzętu udostępnianego bezpłatnie w gminnych biurach spisowych, mieszczących się zazwyczaj w Urzędach Gminy.

Inną metodą jest kontakt telefoniczny na infolinii spisowej działającej pod numerem (22) 2799999. Po połączeniu, należy tonowo wybrać cyfrę „1”, a następnie zaakceptować opcję „spisz się przez telefon”. W ten sposób zostanie nawiązane bezpośrednie połączenie z rachmistrzem, który zada spisowe pytania i wprowadzi odpowiedzi do odpowiedniej bazy danych statystycznych. Za minutę połączenia zapłacimy tyle samo co z każdym innym numerem krajowym, zgodnie z cennikiem operatora usług telekomunikacyjnych.

Skąd czerpać informacje o Powszechnym Spisie Rolnym?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, spis będzie promowany zarówno na poziomie ogólnopolskim jak i lokalnym — w mediach tradycyjnych jak również za pośrednictwem internetu pod hasłem „Spiszmy się, jak na rolników przystało”. Sporo informacji na temat spisu znalazło się już na stronach www licznych urzędów gmin czy starostw powiatowych. GUS zapowiada także, że uruchomione zostaną media społecznościowe. Wszystkie aktualne informacje można znaleźć także na stronie www.spisrolny.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!