Samodzielna organizacja wesela. Poradnik, co zrobić krok po kroku

Choć na polskim rynku pojawia się coraz więcej agencji ślubnych i firm, które pomagają w organizacji takich uroczystości, wciąż wiele jest osób, które decydują się samodzielnie wszystko skoordynować. I właśnie dla takich osób przygotowaliśmy poradnik ślubny.

Samodzielna organizacja wesela. Poradnik, co zrobić krok po kroku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 lipca 2020

Ślub i wesele planuje się z reguły ze sporym wyprzedzeniem. Im więcej czasu będziemy mieli, tym mniej stresu będziemy musieli pokonać. Zwykle wesele planujemy przynajmniej na 12-18 miesięcy przed uroczystością. Oczywiście da się je zorganizować szybciej ale nie ukrywajmy, że wiązać się to będzie ze sporą liczbą ustępstw, na które musimy się zgodzić.

Liczba gości na weselu

Najważniejszym elementem jest przygotowanie liczy gości. Od tego ilu ich zaprosimy, a także skąd przyjadą będą zależały kolejne kroki. Ta decyzja wpływa np. na to, ile miejsc noclegowych musimy zapewnić, a co za tym idzie zawęzić sobie wyszukiwania domu weselnego do konkretnych obiektów. Jeśli wiemy kogo zaprosimy, możemy zacząć szukać miejsca na wesele. Najczęściej organizuje się je restauracjach, hotelach z restauracjami albo domach weselnych. Te ostatnie to miejsca, które organizują praktycznie wyłącznie imprezy weselne. Wybierając lokal dobrze jest zwrócić uwagę, czy ma on dodatkowe udogodnienia, z których mogą korzystać nasi goście. Jeśli bowiem będą wśród nich rodzice z małymi dziećmi, przyda się dostęp do niewielkiego pomieszczenia, gdzie można wygodnie i komfortowo wykonać zabiegi pielęgnacyjne małych dzieci albo będzie to miejsce spełniające funkcję bawialni. Nie bez znaczenia jest podejście do obsługi klienta prezentowane przez właścicieli w stosunku do nowożeńców. Chodzi tu o ustępstwa dotyczące wystroju czy ustawienia stołów.

Jak udekorować salę weselną?

Wprawdzie dekorowanie zostawia się na sam koniec, to warto pamiętać, by przemyśleć tę kwestię odpowiednio wcześniej. Chodzi o to by zapewnić spójność. Każde wesele ma bowiem zwykle określony motyw przewodni, a przynajmniej kolor, który przeważa. I to niego dopasowuje się potem wszystkie inne dodatki. Łatwiej wtedy dobrać kwiaty czy inne dekoracje

Co podać do jedzenia na weselu?

Wybierając miejsce na weselne przyjęcie dobrze jest wypróbować serwowane przez kuchnię potrawy. Najlepiej po prostu zamówić obiad. Jeśli chodzi o wybór jedzenia warto postawić na klasykę pamiętając, że nawet proste dania przygotowane starannie i podane bardzo estetycznie zachwycą naszych gości. Dobrze pamiętać też o gościach, którzy muszą przestrzegać konkretnej diety.

Gdzie kupić alkohol na wesele?

Pamiętaj, że alkohol najczęściej nie jest wliczony w cenę imprezy weselnej. Należy za niego zapłacić osobno. Jeśli dom weselny lub restauracja wyrażą zgodę na własny alkohol, zwykle pobiera się opłatę, tzw. korkowe. W takiej sytuacji można kupić alkohol we własny zakresie. Ofertę alkoholi na wesele maja wybrane sklepy monopolowe ale i hurtownie z alkoholami.

Najlepszy zespół weselny

W przypadku wesela ważnym elementem jest też muzyka. Do wyboru mamy zespół muzyczny albo DJa, który uatrakcyjni zabawę. Często zespoły muzyczne mają w swoim składzie wodzireja, który zabawia gości w czasie imprezy weselnej. Taka rolę może też pełnić DJ.

Auto do ślubu

Kilka miesięcy przed weselem dobrze jest też zarezerwować samochód do ślubu. Można wybierać spośród oferty zabytkowych pojazdów albo i luksusowych wozów. W tym przypadku niejako w komplecie mamy przystrojenie samochodu i obsługę zapewnioną przez profesjonalnego szofera. Często para młoda do ślubu jedzie sama. Wtedy korzysta się po prostu z wypożyczalni samochodu.

Film ze ślubu czy zdjęcia?

O ile z części usług weselnych można zrezygnować, o tyle dobry fotograf lub kamerzysta będą niezbędni. Uwiecznienie tego momentu będzie bowiem jedną z najlepszych pamiątek, która możemy mieć po całej uroczystości. Dobrze jest postawić na profesjonalistów, którzy specjalizują się w obsłudze imprez ślubnych. Wiedzą bowiem na co zwrócić uwagę, co dobrze „wychodzi” na zdjęciach i jak realizować zlecenie by nie przeszkadzać gościom w zabawie. Dobre zdjęcia są jednym z najważniejszych elementów. Dlatego nie zawsze warto stawiać na to, że zrobi je ciotka lub wujek.

Dodatkowe atrakcje na weselu

Organizując samodzielnie wesele, powinniśmy też zaproponować gościom dodatkowe atrakcje. Standardem staje się fotobudka, a także pokazy sztuki barmańskiej czy występy taneczne. Czasem wynajmuje się też dodatkowych animatorów do organizowania zabaw dla dzieci.

Kilka miesięcy przed weselem powinniśmy tez zadbać o odpowiednie stroje dla pary młodej. Dobrze jest też uzgodnić ubranie z drużbami i druhnami. Około pół roku przed weselem zajmujemy się zaproszeniami. Wszystko po to by o uroczystości poinformować gości najpóźniej na 3-4 miesiące przed nią. Muszą mieć czas by się do takiego wydarzenia przygotować. Warto zrobić zaproszenia wcześniej bo jeśli decydujemy się na spersonalizowane mogą się zdarzyć błędy, literówki itd., a trzeba mieć czas by je poprawić.

Dobrym zwyczajem jest też przygotowanie podziękowań i małych niespodzianek dla gości, które będą ciekawą pamiątką po uroczystości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!