Kompletna apteczka na wakacyjny wyjazd. Co musi się w niej znaleźć?

Kompletna apteczka na wakacyjny wyjazd. Co musi się w niej znaleźć?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 lipca 2020

Ze względu na okoliczności związane z pandemią koronawirusa wielu z nas rezygnuje z wyjazdów zagranicznych. Wypoczywamy nad polskim morzem albo wędrując w górach. Warto dobrze przygotować się na takie wojaże, zabierając ze sobą kompletnie wyposażoną apteczkę. Co musi się w niej znaleźć?

Wyposażenie apteczki wakacyjnej zależy od tego dokąd jedziemy i charakteru wyjazdu. Inaczej będziemy pakować ją wybierając się nad morze, inaczej na górskie szlaki. Zupełnie innych elementów apteczki wymagał będzie wyjazd z dziećmi. Zanim więc gdzieś wyjedziemy, przemyślmy co może nas złego spotkać. Oczywiście podróżując po Polsce nie będziemy mieli problemu z dostępem do apteki ale zawsze lepiej mieć przy sobie podstawowe medykamenty. Szczególnie jeśli przewlekle chorujemy i musimy na stałe przyjmować określone leki. Lepiej więc przed wyjazdem udać się do lekarza po receptę by kupić ich trochę na zapas. Jeśli bowiem wywozimy leki z domu, może się zdarzyć, że nasz bagaż zaginie albo ulegnie zniszczeniu. W takiej sytuacji recepta wypisana przez lekarza pozwoli zakupić leki na miejscu albo – jeśli zrobiliśmy to wcześniej – pozwoli nam zaopatrzyć się w taką ich ilość, że utrata części lekarstw nie spowoduje, ze ominiemy jakąś dawkę. Oczywiście zanim spakujemy jakiekolwiek leki do wakacyjnej apteczki, sprawdźmy kilka razy datę ważności.

Skład wakacyjnej apteczki

Niezależnie od tego dokąd jedziemy zawsze warto spakować do niej leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przy okazji warto sprawdzić, czy takie środki są odpowiednie dla kierowców. Nawet jeśli podróżujemy po Polsce, nie wolno zapominać o lekach na problemy żołądkowe. Zmiana miejsca, inna dieta, wakacyjne smakołyki, a do tego stres i dodatkowe przeżycia mogą spowodować niestrawność czy biegunkę. Warto więc zabezpieczyć się przed ryzykiem odwodnienia.

W apteczce warto też mieć podstawowe środki opatrunkowe. Chodzi tu o bandaże, różnej wielkości plastry (również takie na odciski). Do tego środek do dezynfekcji. Spakujmy też termometr, sól fizjologiczną i małe nożyczki.

Niezależnie od tego czy jedziemy w góry, czy nad morze mocno grzejące słońce może nas poparzyć. Dlatego niezbędne będą kremy ochronne z wysokim filtrem i pianki lub kremy niwelujące skutki oparzeń.

Szczególnie w tym roku dokuczają nam komary. Warto więc zaopatrzyć się w skuteczny środek przeciwko nim. Pamiętajmy też o możliwości ataku innych zwierząt. Nawet jeśli odwiedzamy wiejskie gospodarstwo, w którym psy i koty wydają się być bardzo przyjazne, to zawsze zwierzęta. Działają instynktownie i mogą zaatakować. Przy okazji pamiętajmy o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej. Spakujmy więc leki przeciw alergii.

Jak przewozić apteczkę?

Jeśli w apteczce masz leki, powinno się je przewozić w szczelnym i najlepiej oryginalnym opakowaniu. Jeśli konkretne leki trzeba przechowywać w lodówce, nie warto pakować ich do apteczki.

W przypadku podróży samolotem, wszystkie lekarstwa, które mamy ze sobą w bagażu podręcznym musimy zgłosić w czasie kontroli bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady
Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!