Wykonałem przelew do fałszywego sklepu internetowego. Czy można go cofnąć?

Nierzadko na skutek pośpiechu lub innych okoliczności zdarzy się wykonać nieprawidłowy przelew albo zaufać fałszywemu sklepowi internetowymi. Czy w tej sytuacji można coś zrobić, by odzyskać swoje pieniądze?

Wykonałem przelew do fałszywego sklepu internetowego. Czy można go cofnąć?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 października 2020

Jak zatrzymać przelew?

Podstawową radą jest oczywiście dokonywanie zakupów tylko w sprawdzonych sklepach internetowych, ale nierzadko nie jest to wcale proste zadanie. Jeżeli jednak wie się już o swoim błędzie, można jeszcze odzyskać swoje środki. Po wykonaniu przelewu należy jak najszybciej zadzwonić do swojego banku z prośbą o jego anulowanie. W większości dużych banków jest to możliwe nawet poprzez infolinię. Jednak stać się może tak tylko wówczas, kiedy pieniądze nie wyszły jeszcze z konta jego właściciela. W Polsce przelewy standardowe Elixir są przekazywane w kilku sesjach i tylko w dni robocze. Czasami się ma więc kilka godzin, a nawet kilka dni, na ich zatrzymanie.

Jeżeli bank poinformuje, że pieniądze już opuściły jego system, można próbować przekonać bank do skontaktowania się z bankiem odbiorcy przelewu z prośbą o jego zatrzymanie. Jest to możliwe, ale bank nie zawsze będzie chciał się na to zgodzić.

CZYTAJ TEŻ 8 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet — na co zwrócić uwagę?

Dużo bardziej bezpieczne jest płacenie w internecie kartą, ponieważ w przypadku nieprawidłowego zaadresowania przelewu skorzystać można z procedury chargeback.

Zawiadomienie policji

W sytuacji, kiedy przelewu nie udało się zatrzymać, przychodzi czas na bardziej oficjalne kroki – w tym powiadomienie policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nie trzeba się tego bać, ponieważ sama procedura nie jest skomplikowana.

Zawiadomienie złożyć można na najbliższym komisariacie albo we właściwej prokuraturze. Takie zawiadomienie złożyć można również listownie. Nie ma gotowego formularza. Wystarczy napisać krótki list z okolicznościami oszustwa, a także załączyć posiadane dowody. Nie można zapomnieć o własnych danych kontaktowych, okoliczności zakupów (dobrze jest posiadać zrzut ekranu z dowodem zakupu, wiadomość e-mail potwierdzającą zakup), wysokość płatności (z potwierdzeniem dokonania przelewu), dlaczego sprzedający wydaje się podejrzany.

W toku rozwiązywania sprawy można spodziewać się wezwania w charakterze poszkodowanego do złożenia zeznań. Zazwyczaj wystarczy wówczas powiedzieć dokładnie to samo, co już znalazło się w liście. Jeżeli otrzymasz status pokrzywdzonego, masz prawo do zapoznawania się z bieżącym tokiem sprawy. W sytuacji, gdy oszukanych jest więcej, sprawy zostaną połączone w ramach jednej prokuratury.

Szanse na odzyskanie pieniędzy z fałszywego sklepu internetowego zależą między innymi od tego, jak wiele jest oszukanych osób. Nawet jeżeli jednak pieniędzy nie uda się odzyskać, zgłaszanie tego rodzaju działań z pewnością wpływa na ostrzeżenie innych, by nie stali się również ofiarami oszustwa. W ten sposób organy ścigania są również informowane o rzeczywistej skali zjawiska oszustw internetowych. To wszystko wpływa na lepsze nagłośnienie takich spraw i być może sprawi, że będą oni surowiej karani.

W przypadku dokonania przelewu do fałszywego sklepu internetowego najważniejsze jest szybkie działanie. Wówczas okazać się może, że pieniądze da się sprawnie odzyskać. Najważniejsze jest również, żeby w tego rodzaju miejscach zawsze decydować się na płatność kartą. W takich sytuacjach dzięki odpowiednim procedurom, przelew z karty można łatwo odzyskać i ktoś inny musi się zająć procedurą odzyskiwania utraconych środków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!