Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Skąd wziąć pieniądze na biznes?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 października 2020

Żaden biznes nie wystartuje i nie przyniesie zysków, jeżeli nie zostaną w niego zainwestowane określone sumy pieniędzy. Jeżeli nie ma się wystarczających na ten cel oszczędności, konieczne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania.

Samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga wniesienia żadnego kapitału początkowego. Jednak trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek firmę bez jej siedziby, maszyn, sprzętu komputerowego, czy na przykład samochodu. Tym bardziej że należy się przygotować także na to, że w pierwszym okresie działalności raczej nie będzie się zarabiało wystarczająco, aby bez problemu opłacić składki na ZUS. Dlatego środki są niezbędne, oczywiście różne w zależności od typu działalności.

Wielu przedsiębiorców prosi o pomoc rodzinę i przyjaciół. Jeżeli ci dysponują odpowiednią gotówką, mogą pomóc, udzielając nieoprocentowanej pożyczki. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ale niestety nie tak powszechne. Jednak i w tym przypadku dobrze jest mieć porządny biznesplan, aby przekonać najbliższych co do sensowności swojego biznesu.

Wyższe kary za brak OC w 2021 rokuWyższe kary za brak OC w 2021 roku Michał Górecki

Kredyt bankowy

Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak jeżeli nie ma się odpowiedniego zabezpieczenia, koszt takiego kredytu wcale nie jest niski. Wysokie raty są bardzo odstraszające. Lepszą opcją jest kredyt inwestycyjny. Dzięki niemu przedsiębiorca może kupować na przykład sprzęt niezbędny przy swojej działalności. Niektóre banki udzielające tego rodzaju pożyczek mogą wymagać wniesienia wkładu własnego. Dlatego tak ważne jest posiadanie osobistych funduszy przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dotacje unijne

Inną formą pozyskania funduszy na biznes, jest skorzystanie z dotacji unijnych. Ułatwienia w ich otrzymaniu dotyczą osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet wracających do pracy po okresie wychowywania dziecka, osób młodych oraz starszych, a także mieszkańców terenów wiejskich. W ramach takiego wsparcia z funduszy unijnych otrzymać można mikropożyczkę, której termin spłaty może być rozłożony na dłuższy czas.

Możliwa jest także dotacja bezzwrotna. Taka dotacja zazwyczaj jest przeznaczona dla osób bezrobotnych. Jednak w tym przypadku konieczne jest zabezpieczenie, na przykład poręczenie, hipoteka albo weksel. Przygotować również należy solidny biznesplan.

Konkurs dla przedsiębiorców

Dostępne są również konkursy organizowane dla przyszłych posiadaczy działalności gospodarczej. Są one organizowane przez największe firmy, uczelnie wyższe, a nawet organizacje pożytku publicznego. Jednak w tym przypadku należy się wykazać oryginalną koncepcją działalności i bardzo przyłożyć się do prawidłowego, a przy tym po prostu ciekawego biznesplanu. Najlepsze osoby otrzymać mogą wsparcie na rozkręcenie swojego pomysłu.

Aniołowie biznesu

Aniołowie biznesu i fundusze venture capital to idealna forma pozyskania kapitału na start w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to inwestowanie w innowacyjne przedsiębiorstwa, o ile dostrzeże się w nich wysoką stopę zwrotu zainwestowanego kapitału. Oznacza to przeważnie osoby prywatne, nierzadko już na biznesowej emeryturze, które poszukują możliwości wsparcia ciekawych inicjatyw. Aniołowie biznesu wspierają taką firmę również swoim doświadczeniem i kontaktami, dlatego łatwiej jest dzięki nim rozkręcić swój biznes. Fundusze venture capital oznaczają podmioty rynku kapitałowego, zajmujące się inwestowaniem środków w małe firmy o dużym potencjale, zazwyczaj pragnące wprowadzić na rynek nowe produkty lub usługi.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!