fb

Lewiatan: mniej ministerstw to dobra wiadomość dla gospodarki

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zaprzysiężono nowych ministrów gabinetu Mateusza Morawieckiego – to efekt zapowiadanej od dłuższego czasu rekonstrukcji rządu Zjednoczonej Prawicy. W ocenie Konfederacji Lewiatan zrzeszającej pracodawców, zmniejszenie liczby resortów jest dobrą informacją dla polskiej gospodarki. Przedsiębiorców niepokoi jednak forsowanie zmian w przepisach dotyczących podatków CIT oraz PIT.  

Lewiatan: mniej ministerstw to dobra wiadomość dla gospodarki
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 października 2020

Rekonstrukcja rządu – co to oznacza dla przedsiębiorców?

W ocenie prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego, plusem przeprowadzonej właśnie rekonstrukcji gabinetu Matusza Morawieckiego jest redukcja liczby ministerstw. Pracodawców szczególnie cieszy połączenie resortów rozwoju oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. - „Rynek pracy jest ważnym elementem, który zdecyduje o możliwościach dalszego rozwoju gospodarki” - uważa szef Lewiatana. Witucki pozytywnie ocenia także, że na czele nowego, dużego ministerstwa odpowiedzialnego za te kwestie stanie Jarosław Gowin. — „Daje to szansę na konstruktywny dialog ze środowiskiem przedsiębiorców” — powiedział.

W ocenie Macieja Wituckiego pozytywnych efektów można spodziewać się z połączenia resortów Klimatu i Środowiska pod zarządem Michała Kurtyki. Wg prezydenta Lewiatana - „był to warunek konieczny do realnego przyspieszenia transformacji energetycznej”.

Reforma” CIT/PIT niepokoi przedsiębiorców

Przytaczany w komunikacie Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki wyraził zaniepokojenie forsowaniem „reformy” CIT/PIT, którą nazwał „słabym sygnałem na początek nowego rządu”. W jego ocenie działania w tym zakresie są zaprzeczeniem idei dialogu a także poszanowania przedsiębiorców „poprzez niewprowadzanie drastycznych zmian w systemie podatkowym, z pominięciem chociażby minimalnego vacatio legis”. Podobne opinie słychać także w innych organizacjach zrzeszających pracodawców.

Ostrożna ocena Pracodawców RP

Do zmian w rządzie z większą ostrożnością podchodzi stojący na czele Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak twierdzi, zmniejszenie liczby resortów z ponad 20 do 14 oraz stojące za tym argumenty takie jak potrzeba zwiększenia efektywności oraz usprawnienie działania administracji „nie są szczególnie przekonujące”, bowiem ogranicza się głównie do zmian szyldów a nie koniecznie samego działania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!