Co to jest podatek VAT?

Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług, to zobowiązanie, z którym ma do czynienia każdy konsument. Na paragonie znaleźć go można jako skrót PTU. Konsumenci nie zwracają na podatek VAT większej uwagi, tymczasem jest on bardzo ważny dla każdego przedsiębiorcy. Nie tylko właściciel firmy musi go naliczać, ale także w odpowiednim terminie odprowadzić go do Urzędu Skarbowego, co rodzi szereg zobowiązań.

Co to jest podatek VAT?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 września 2020

Czym jest podatek VAT?

Skrót VAT pochodzi od angielskiego value addend tax, co oznacza podatek od wartości dodanej. Do odprowadzania podatku VAT są zobowiązane wszystkie rodzaje spółek oraz wielu przedsiębiorców jednoosobowych, chyba że dana branża jest zwolniona z tego obowiązku (niektóre branże mają obowiązek bycia płatnikiem VAT). Podatek VAT dotyczy także niektórych osób fizycznych, w tym osób, które wynajmują lokale na cele użytkowe.

Podatku VAT nie opłacają przedsiębiorcy, których przychody za poprzedni rok były niższe niż 200 000 złotych. Oczywiście jest to przywilej, z którego wcale nie musisz korzystać. Wystarczy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wówczas możesz go opłacać. Najczęściej jest to opłacalne, jeżeli ma się wysokie koszty,  a swoje usługi proponuje się przede wszystkim innym przedsiębiorcom.

W jaki sposób nalicza się podatek VAT?

Pod względem formalnym można przyjąć, że podatek od towarów i usług opłacają ich dostawcy. To właśnie oni muszą przeliczyć prawidłową stawkę VAT, a następnie odprowadzić ją do Urzędu Skarbowego. Jednak tak naprawdę podatkiem VAT są obciążeni odbiorcy tego towaru lub usługi, ponieważ to właśnie dla nich cena płacona w sklepie jest wyższa. Każdy właściciel firmy do oferowanych przez siebie towarów lub usług jest zobowiązany doliczyć odpowiednią wartość VAT.

Może się wydawać, że sam sposób naliczania podatku od towarów i usług jest dość skomplikowany. Podstawą w jego prawidłowym zrozumieniu jest poznanie różnicy pomiędzy ceną brutto a netto. Cena netto to kwota bez koniecznego do doliczenia podatku VAT. Będzie ona więc niższa. To w takiej cenie przedsiębiorca chce sprzedać swój towar lub usługę. Cena brutto to wartość z już doliczonym podatkiem VAT.

To jednak nie wszystko. Równie istotne są pojęcia VAT-u naliczonego i VAT-u należnego. Podatek VAT odlicza się, ponieważ zapobiega to kilkukrotnemu opodatkowaniu jednego przedmiotu w obrocie pomiędzy przedsiębiorcami. Zazwyczaj bowiem jedna firma tworzy tylko jeden komponent przedmiotu, który potem tworzy jakiś sprzedawany przedmiot. Wszystko więc przechodzi przez wiele firm. VAT naliczony to podatek, który ma zapłacić przedsiębiorca przy zakupie towarów lub usług niezbędnych dla jego działalności. VAT należny to podatek, który przedsiębiorca dolicza do swoich towarów. Podatek VAT, który należy zwrócić do Urzędu Skarbowego to różnica pomiędzy podatkiem VAT należnym a naliczonym. Jeżeli to równanie wskazuje wynik ujemny, wówczas otrzymuje się zwrot nadmiernie zapłaconego podatku. Ta nadwyżka może zostać przeniesiona na kolejny miesiąc.

Rozliczenie podatku VAT

Podatek VAT można rozliczać w formie miesięcznej albo kwartalnej. Ten sposób rozliczania się wybiera się w deklaracji składanej do US. Działa to na prostej zasadzie – należy zsumować wartość poczynionych zakupów w trakcie konkretnego okresu. Następnie sumuje się także wartość sprzedanych przez siebie towarów. Te informacje składa się w formie deklaracji. Wprowadzenie JPK_VAT miało mieć za zadanie zapobieganie nieprawidłowościom w naliczaniu tego podatku i jest kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!