MF: Program „Polska Bezgotówkowa” będzie kontynuowany

Minister Finansów Tadeusz Kościński wraz z przedstawicielami Związku Banków Polskich (ZBP), organizacji płatniczych a także Fundacji „Polska Bezgotówkowa” podpisali w środę, 30 września, porozumienie kontynuujące dotychczasową współpracę z zakresu upowszechniania płatności bezgotówkowej. To oznacza, że finansowanie terminali na rzecz podmiotów z sektora publicznego nie wygaśnie w tym roku, a będzie kontynuowane co najmniej do końca 2025 roku.

MF: Program „Polska Bezgotówkowa” będzie kontynuowany
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 października 2020

Czym jest program „Polska Bezgotówkowa”?

Celem uruchomionego w 2017 roku programu Polska Bezgotówkowa jest upowszechnianie możliwości płatności bezgotówkowych np. poprzez finansowanie zakupu terminali płatniczych dla przedsiębiorców. Jak ocenia na swojej stronie internetowej resort finansów to „unikatowa inicjatywa rynkowa w skali świata”. Dofinansowanie uruchomienia transakcji bezgotówkowych do tej pory otrzymało prawie ćwierć miliona podmiotów w Polsce, czyli około połowa wszystkich instytucji, które realizują tego typu płatności. Szacuje się, że co trzeci terminal w Polsce został zakupiony dzięki wsparciu programu.

Według przytoczonych w komunikacie prasowym statystyk, tylko za pośrednictwem tych terminali do końca sierpnia 2020 roku zrealizowano aż 355 mln transakcji, których łączna wartość przekracza 19 mld złotych. To twarde dane, z których wynika, że program skutecznie walczy z wykluczeniem finansowym i cyfrowym wśród konsumentów i przedsiębiorców. Płatności bezgotówkowe nabrały szczególnego znaczenia przy okazji trwającej pandemii, która przyspieszyła rozwój obroty bezgotówkowego. Co więcej, właśnie taki sposób płacenia za dokonane zakupy jest preferowany t ze względu na bezpieczeństwo publiczne. Eliminuje bowiem ryzyko przenoszenia się wirusa na banknotach czy bilonie. Większość kart płatniczych umożliwia płatność zbliżeniową, a to rozwiązanie nie tylko skraca czas przy kasie ale także wpływa na bezpieczeństwo zarówno sprzedawców jak i klientów.

Gdzie szukać informacji o programie „Polska Bezgotówkowa”

Podmioty zainteresowane programem „Polska Bezgotówkowa” mogą skorzystać z oficjalnego serwisu programu na stronie https://polskabezgotowkowa.pl/. Ci, którzy chcieliby skorzystać z programu, mogą wypełnić zamieszczony na witrynie formularz kontaktowy. Na stronie znajdują się także wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków uczestnictwa w programie oraz katalog korzyści wynikających z przystąpienia do niego.

Płatności bezgotówkowe 

Jak wynika z przytoczonych w komunikacie Ministerstwa Finansów danych, aż 60% przedsiębiorców nie zdecydowałoby się na prowadzenie swojej firmy, jeśli nie istniałyby płatności bezgotówkowe. Wynika to nie tylko z wygody prowadzenia działalności ale także oczekiwań konsumentów, którzy coraz częściej nie noszą przy sobie gotówki, a posługują się wyłącznie kartą, lub aplikacją mobilną powiązaną z kartą.

Od 2017 roku, m.in. dzięki działaniom Fundacji „Polska Bezgotówkowa” udało się zdecydowanie zwiększyć liczbę terminali płatniczych w naszym kraju z 536 tysięcy w 2016 roku do ponad miliona w 2020. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu miejscach w Polsce istnieją tzw. „białe plamy” dostępu do płatności bezgotówkowej. Oficjalne statystyki wskazują, że w tym obszarze jest jeszcze dużo do zrobienia. Obecnie na 1000 konsumentów przypada około 24 terminali, tymczasem średnia dla całej Europy wynosi obecnie 31 takich urządzeń.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!