Fabryka Mercedesa w Jaworze. Będzie praca
Koncern Daimler AG, do którego należy marka Mercedes-Benz inwestuje w nowoczesną fabrykę silników w Jaworze. Ta terenie 50 hektarów powstała fabryka silników benzynowych, wysokoprężnych, a także baterii elektrycznych.

- Mikołaj Frączak
- /
- 6 października 2020
W hali w Jaworze uruchomiona została pierwsza z trzech linii produkcyjnych baterii do samochodów elektrycznych, a także hybryd, które mogą być ładowana z gniazdka.
– Produkcja opiera się tu na zasadach Przemysłu 4.0. Jest zautomatyzowana (ok. 100 robotów i 220 pojazdów autonomicznych) i zdygitalizowana (cyfrowe bliźniaki; AR i VR). To także pierwsza całkowicie bezemisyjna fabryka koncernu Daimler – zakład jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin. Ciepło jest produkowane z biomasy – wylicza firma.
Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Martyna Kowalska
Fabryka Mercedesa w Jaworze
Docelowo fabryka ma produkować pół miliona silników rocznie. Od listopada 2019 r. polska fabryka Mercedesa wyprodukowała prawie 60 tys. silników diesla o mocy 160 KM i 190 KM. Silniki te wykorzystywane są m.in. w Mercedesach klasy A, CLA, GLA, B, a także klasy C, GLC, E i S.
– Cieszymy się, że jaworska produkcja zwiększa bilans polskiego eksportu. Wszystkie silniki „Made in Poland” trafiają do naszych fabryk na świecie. Wkrótce to samo będziemy mogli powiedzieć o bateriach elektrycznych – powiedział Andreas Schenkel, szef Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem. – Produkcja baterii do pojazdów plug-in hybrid rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu wraz z uruchomieniem pierwszej z trzech linii produkcyjnych. Kolejne dwie ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku. Docelowo jaworska fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii do napędów typu plug-in hybrid i do pojazdów w pełni elektrycznych – dodał.
Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny
Praca dla kobiet w fabryce w Jaworze
Fabryka w Jaworze cały czas szuka pracowników. Gdy wiele firm redukuje zatrudnienie, koncern zatrudnia. Firma stawia na różnorodność. I właśnie dlatego 40 proc. załogi stanowią kobiety. Wszystko dlatego, że fabryka jest oparta na bardzo wysokich technologiach, a kobiety radzą sobie z nimi świetnie. Firma od ponad dwóch lat współpracuje ze szkołami powiatu jaworskiego w ramach projektu "Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię”.
– Nie ma innowacyjności bez różnorodności wieku, płci, pochodzenia czy wykształcenia. Innowacje powstają w zróżnicowanym kulturowo i społecznie środowisku. Polska jest krajem dość homogenicznym, ale dbamy o tę różnorodność np. aktywnie zachęcając do pracy kobiety. One doskonale sobie radzą w fabryce high-tech i stanowią już 40 proc. całej załogi. To dowód na to, że udało nam się zmienić stereotypowe myślenie o tym, że przemysł i nowe technologie to obszary zarezerwowane dla mężczyzn – powiedziała Ewa Łabno-Falęcka z Mercedesa.
Obecnie w fabryce pracę ma już 1000 osób. Docelowo w fabryce ma pracować 1300 osób.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.