Dotacja z Urzędu Pracy

Dotację z Urzędu Pracy warto wziąć pod uwagę przed otwarciem swojego biznesu. To najlepszy sposób na szybkie pozyskanie dodatkowego finansowania, nawet w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. W jaki sposób można otrzymać dotację z UP? 

Dotacja z Urzędu Pracy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 września 2020

Dotacja z Urzędu Pracy tym różni się od kredytu na rozpoczęcie prowadzenia biznesu, że zazwyczaj jest bezzwrotna. Wystarczy dotrzymać kilku jej niezbędnych elementów, aby móc pozyskać kapitał na rozruch interesu bez konieczności jego oddawania. Zazwyczaj wystarczy firmę prowadzić przez kolejny rok, aby nie musieć zwracać otrzymanych pieniędzy. Niektóre urzędy wymagają wkładu własnego. Nawet jeżeli tak nie jest, pamiętaj, że urzędnik zazwyczaj wyżej oceni wniosek, w którym taki wkład własny jest zawarty. Dotacja nie przewiduje pokrycia kosztów pomostowych, dlatego koniecznie miej pieniądze na pokrycie kilku pierwszych miesięcy składki do ZUS-u.

Wysokość dotacji z UP to kwota zmienna. Jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi maksymalnie 6-ciokrotność tego wynagrodzenia. W 2020 roku jej maksymalna wysokość to około 32 tysiące złotych.

Dotacja z Urzędu Pracy jest przeznaczona wyłącznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie może to być spółka w żadnej formie. Istnieją także inne dotacje, na przykład z Unii Europejskiej, i w tym przypadku można już założyć spółkę cywilną.

Kto może się ubiegać o dotację z Urzędu Pracy?

Dotacja z Urzędu Pracy to forma finansowania dostępna dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w UP. Taka osoba nie mogła w przeciągu ostatniego roku odmówić przyjęcia na staż i odrzucić oferty pracy. Nie można mieć także zawieszonej działalności gospodarczej i dostać pieniędzy na otwarcie firmy z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej, lub spółdzielni socjalnej. Dodatkowe warunki to brak zajęć sądowych. Bardzo istotny jest punkt o braku własnej firmy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Gdzie składać wniosek o dotację z Urzędu Pracy?

Wniosek należy złożyć do właściwego Urzędu Pracy, czyli do tego, pod który podlega twój adres zamieszkania, miejsce pobytu lub miejsce, w którym chcesz prowadzić działalność. Dotacja z UP jest zabezpieczona przez poręczycieli. Muszą to być dwie osoby (mogą być to członkowie rodziny), którzy poświadczą, że jeżeli firma upadnie przed upływem 12 miesięcy, to poręczyciele zwrócą do urzędu kwotę twojego dofinansowania.

Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, dlatego im szybciej się go złoży, tym większa szansa na otrzymanie dotacji z danej puli. Jeżeli będziesz z tym czekać, dotacji możesz nie otrzymać. Trzeba śledzić informacje na temat rozpoczęcia naboru wniosków na dotację i mieć zawczasu przygotowane odpowiednie dokumenty.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że indywidualne regulaminy każdego Urzędu Pracy mogą się dość mocno od siebie różnić. Oznacza to, że wymagania poszczególnych UP mogą być zróżnicowane.

Na co można przeznaczyć dotację z UP?

Środki z dotacji mogą być przeznaczone na konkretne produkty. Możesz za nie kupić maszyny i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Możesz także pieniądze przeznaczyć na reklamę, ale nie więcej niż 2000 złotych. Jeżeli masz zamiar za tę kwotę kupić towar, na przykład do sklepu, możesz to zrobić, ale tylko do wysokości połowy kwoty dotacji.

Z dotacji nie można kupić przede wszystkim samochodu ani przeznaczyć pieniędzy na pensję dla pracowników. Nie możesz także wydać ich na składki do ZUS, podatki, wynajęcie lokalu, ubezpieczenie. Wyremontować (za maksymalnie 30% wysokości dotacji) możesz tylko lokal, w którym działalność będzie prowadzona, ale uwaga, nie może to być remont twojego domu, w którym planujesz rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!