Sklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwem

W miastach nie brakuje całodobowych sklepów monopolowych, które znajdują się w okolicy bloków czy kamienic mieszkalnych. Często ich klienci są źródłem wielu problemów takich jak zakłócanie ciszy nocnej, porządku publicznego, a nawet poczucia bezpieczeństwa. Jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwem sklepów z wysokoprocentowymi trunkami?

Sklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 października 2019

Monopolowy na parterze – jak zgłosić problemy?

Jeżeli sklep monopolowy działa, wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości nie wyrazili swojego sprzeciwu, a stosowny organ wydał koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych, odwrócenie tej sytuacji może być bardzo kłopotliwe. Zezwolenie może być odebrane wyłącznie wtedy, kiedy przedsiębiorca naruszył warunki koncesji, np. sprzedając trunki nieletnim (ale o tym za chwilę).

Nie oznacza to jednak, że mamy związane ręce. Wspólnie z sąsiadami można przekazywać swoje uwagi do urzędu miasta lub gminy, straży miejskiej, policji. Powszechną praktyką jest w takiej sytuacji zwiększenie liczby patroli przez odpowiednie służby, a także przeprowadzenie kontroli sklepu w zakresie, na jaki zezwalają przepisy.

Jak wynika z doniesień lokalnych mediów działających w dużych miastach, są miejsca, w których znacząco wzrosła liczba interwencji służb na wniosek mieszkańców, szczególnie w miejscach funkcjonowania całodobowych sklepów monopolowych.

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet? Dorota Kraskowska

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – jak działa?

Informacje o notorycznym łamaniu ciszy nocnej lub porządku publicznego przez nietrzeźwych klientów sklepu można zgłaszać nie tylko przez telefon czy osobiście, ale także za pośrednictwem internetu – i to z każdego miejsca w Polsce. W tym celu można użyć narzędzia wprowadzonego przez Komendę Główną Policji we współpracy z Geoportalem. Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie miejsce na dość dokładnej mapie obejmującej cały kraj (zasada działania podobna do Google Maps) oraz dopasować do niego zgodną z prawną kategorię np. „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” lub „ grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. Zadanie ułatwi dość szczegółowa wyszukiwarka adresów. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy policji.

Cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu

Aby przedsiębiorca stracił raz uzyskaną koncesję na sprzedaż alkoholu, musi złamać przepisy. Powoływanie się wyłącznie na kwestie związane z ciszą nocną lub poczuciem bezpieczeństwa to często za mało, by skutecznie walczyć z uciążliwym sąsiedztwem sklepu.

W sposób oczywisty, kara oraz utrata koncesji spotka sprzedawcę, który sprzedał napój alkoholowy osobie niepełnoletniej bez weryfikacji jej wieku. Mało kto wie, że taka sama sytuacja dotyczy sprzedaży napojów wysokoprocentowych osobom nietrzeźwym. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że ten zapis często bywa fikcją. Pijany klient, któremu sprzedawca odmówi sprzedaży np. piwa, zawsze może poprosić inną osobę, która zrobi zakupy w jego imieniu. Pracownik sklepu może tłumaczyć się także, że nie jest za każdym razem w stanie ocenić, czy jego klient w chwili podejścia do kasy był trzeźwy czy też nie.

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Czy można pić alkohol “pod chmurką”? Dorota Kraskowska

Coraz większy problem z konsumpcją alkoholu w Polsce

Jak wynika z raportu firmy Synergion, rocznie sprzedawanych jest w naszym kraju ok. miliarda tzw. „małpek” czyli niewielkich buteleczek z wódką o pojemności od 100 do 200 mililitrów. Każdego dnia takiego zakupu dokonują trzy miliony konsumentów! Szacuje się, że spora część tak konfekcjonowanych alkoholi spożywana jest w miejscach niedozwolonych, o czym świadczą zaśmiecone skwery, osiedla, a nawet place zabaw. Notoryczne zanieczyszczanie przestrzeni publicznej jest zresztą kolejnym argumentem, który może przekonać straż miejską lub policję do częstszych patroli w okolicy danego sklepu alkoholowego.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!