Odmowa przyjęcia mandatu drogowego. Co dalej się dzieje?

Drogówka przyłapała cię na wykroczeniu drogowym — funkcjonariusz przekazał informację o ukaraniu mandatem i punktami karnymi oraz pouczył, że przysługuje ci odmowa przyjęcia mandatu. Jeśli jesteś pewien, że niczego niewłaściwego nie zrobiłeś i możesz to udowodnić, warto skorzystać z tego prawa. Co dalej się dzieje w takiej sytuacji? Niestety, procedura udowadniania naszej niewinności bywa bardzo uciążliwa.

Odmowa przyjęcia mandatu drogowego. Co dalej się dzieje?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 października 2019

Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu?

Tu potrzebna jest świadomość prawna i dokładne rozeznanie w sytuacji. Musimy być absolutnie pewni nie tylko naszej niewinności, ale także wiedzieć, w jaki sposób udowodnimy naszą niewinność. Jeżeli odmawiamy przyjęcia mandatu tylko dlatego, by grać na czas, a nasza wina jest bezsporna i łatwa do udowodnienia, musimy się liczyć z wysokimi kosztami takiego działania. Sąd ukarze nas już nie według taryfikatora, a własnej oceny. Może być to nawet 5 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty postępowania, a w przypadku wezwania na rozprawę, także koszty podróży.

Kiedy posiedzenie odbywa się bez udziału kierowcy?

Rozpatrzenie przez sąd sprawy dotyczącej wykroczenia — bez naszego udziału — odbywa się wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do okoliczności zdarzenia oraz naszej winy. Taką decyzję sąd podejmuje w oparciu o dowody przedstawione przez policję wraz z wnioskiem o ukaranie. Może być to notatka sporządzona przez policjanta lub zapis z wideorejestratora. W tym momencie nie mamy możliwości obrony, a sprawa kończy się nieprawomocnym wyrokiem nakazowym. Możemy oczywiście wnieść sprzeciw, ale dopiero po doręczeniu nam odpisu wyroku nakazowego pod adres zamieszkania. Na złożenie sprzeciwu mamy tylko siedem dni. Jeżeli nie zrobimy nic, wyrok nakazowy zostanie uprawomocniony.

Jeżeli jednak złożymy sprzeciw, wyrok nakazowy traci swą moc. Musimy być pewni, że rozprawa rozpocznie się od nowa, ale już w tzw. trybie procesowym, czyli będziemy musieli stawić się przed sądem i złożyć wyjaśnienia w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ Mandat za brak biletu MPK. Czy mogę go nie płacić?

Jaki sąd rozpatruje sprawę wykroczenia drogowego?

Może się również zdarzyć, że sąd od razu zechce wezwać na rozprawę obwinionego o wykroczenie drogowe. Taką sprawę rozpatruje sąd właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia. To oznacza, że jeśli jesteśmy mieszkańcami Warszawy, a złapała nas drogówka podczas delegacji w okolicach Szczecina, musimy liczyć się z tym, że nasza sprawa będzie rozpatrywana w województwie zachodniopomorskim. Jeśli był to np. powiat goleniowski, musimy liczyć się z koniecznością podróży do Goleniowa. Niestety, często niejednej. Nie ma żadnej możliwości przeniesienia tej sprawy do sądu w naszej okolicy. Nigdy nie mamy też pewności, ile spraw będzie musiało się odbyć przed wydaniem wyroku.

Wielu kierowców decyduje się na występowanie bez adwokata, lepiej lub gorzej przygotowując linię obrony. Trzeba jasno powiedzieć, dlaczego nie zgadzamy się z decyzją funkcjonariusza i uargumentować naszą postawę. W takim wypadku musimy skupić się w trakcie rozprawy na poleceniach wydawanych przez sąd.

CZYTAJ TEŻ Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca

Czy sprawa sądowa chroni przed punktami karnymi?

To jeden z mitów pojawiających się wśród kierowców. Jeżeli sąd stwierdzi naszą winę, na nasze konto w policyjnej bazie trafią również punkty karne przewidziane za konkretne wykroczenie. Co więcej, kilkuset złotowy mandat może zamienić się w grzywnę sięgającą pięciu tysięcy złotych. Jeżeli jednak udowodnimy nasze racje przed sądem, a ten uzna naszą niewinność, nie zapłacimy ani kary, ani nie poniesiemy kosztów postępowania.

CZYTAJ TEŻ Quiz — czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Jakie dowody mogą być wzięte pod uwagę przez sąd?

W przypadku sprawy za nieprawidłowe wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym sąd może włączyć do sprawy nasz dowód w formie nagrania z kamery samochodowej. W przypadku przekroczenia prędkości, przydać się może zapis danych z rejestratora GPS. Dowody nie mogą pozostawiać żadnej wątpliwości co do daty i czasu ich zarejestrowania. Może się również okazać, że sąd zażąda ich oceny przez biegłych sądowych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego lub technik cyfrowych.

Czy używanie kamery samochodowej jest legalne?Czy używanie kamery samochodowej jest legalne? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!