fb

Niedziele handlowe i zakaz handlu 2020

Jeżeli przyzwyczaiłeś się do handlowych niedziel w ostatnią niedzielę miesiąca, już niebawem będziesz musiał zmienić swoje zakupowe nawyki. Od stycznia 2020 roku czeka nas bowiem zaostrzenie przepisów, dotyczących niedzielnego zakazu handlu. Zakupy w siódmy dzień tygodnia w 2020 roku będą możliwe jedynie w siedem niedziel – w pozostałe sklepy będą zamknięte na cztery spusty.

Niedziele handlowe i zakaz handlu 2020
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 października 2019

Ile niedziel handlowych w 2020 roku?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę wywołała bardzo wiele emocji w momencie, kiedy była uchwalana. Fala komentarzy, analiz, protestów przetoczyła się przez opinię publiczną przyzwyczajoną do otwartych sklepów siedem dni w tygodniu. Między innymi z tego powodu parlamentarzyści zdecydowali o wprowadzenie nowych przepisów w wariancie przejściowym, stopniowo przyzwyczajając konsumentów, przedsiębiorców i całą gospodarkę do znaczącego ograniczenia handlu w siódmego dnia tygodnia.

W 2018 roku (a dokładnie rzecz biorąc od marca) – czyli w pierwszym roku obowiązywania ustawy, sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W bieżącym roku obowiązują nieco zaostrzone przepisy, zezwalające na handel wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Prawdziwa rewolucja, która wymusi zmianę przyzwyczajeń konsumenckich, nastąpi w 2020 roku, kiedy do sklepu zajrzymy jedynie w osiem z 52 niedziel!

CZYTAJ TEŻ Zakaz handlu w niedzielę. Mało kto się wyłamuje

Które niedziele handlowe w 2020 roku?

Zgodnie z prawem, w 2020 roku zakaz handlu będzie zniesiony jedynie w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu. Dodatkowym ukłonem w stronę przedsiębiorców i konsumentów będą handlowe niedziele w jedną niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi i dwie przed Bożym Narodzeniem. To wszystko!

Kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku

Poniżej prezentujemy listę niedziel handlowych:

  • 26 stycznia 2020
  • 5 kwietnia 2020 (przed Wielkanocą)
  • 26 kwietnia 2020
  • 28 czerwca 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • 13 grudnia 2020 (przed Bożym Narodzeniem)
  • 20 grudnia 2020 (przed Bożym Narodzeniem)

Rok 2020 początek zaostrzonych przepisów ws. handlu w niedzielę

Do takiego układu niedziel handlowych w kalendarzu warto się przyzwyczaić, ponieważ podobnie będzie wyglądać sytuacja w kolejnych latach, chyba że ustawodawca postanowi jeszcze raz pochylić się nad projektem i jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy dotyczące niedzielnych zakupów – a takie zapowiedzi, choć niezbyt mocno artykułowane, pojawiały się w trakcie ostatniej kampanii wyborczej.

Najdłuższa przerwa w niedzielnym handlu nastąpi między 30 sierpnia a 13 grudnia 2020 roku. Co oznacza, że wyłączając dwie niedziele przed Bożym Narodzenia, właściwie nie będzie okazji do wizyt w marketach czy galeriach handlowych. Zdaniem ekonomistów będzie to szczególny moment, w którym brak niedziel z zakupami powinien być wyraźnie zauważalny w wynikach makroekonomicznych naszego kraju.

CZYTAJ TEŻ Wchodzi życie zakaz geoblokowania w handlu internetowym

Gdzie zakaz handlu nie będzie obowiązywał w 2020 roku?

Podobnie jak dotychczas, przepisy będą zakładały listę 32 wyłączeń od zakazu handlu. Ustawodawca zdecydował, aby niedzielny handel był dopuszczalny m.in. na stacjach paliw, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach czy cukierniach. W niedzielę nie będą musiały być zamykane sklepy, w których działalność prowadzona jest osobiście przez ich właścicieli i na własny rachunek.

CZYTAJ TEŻ Podpisałeś umowę ze spółką Polski Prąd i Gaz? Kilkadziesiąt zapisów jest niedozwolonych

Jakie kary za złamanie handlu w niedzielę?

Przepisy wprowadzające zakaz handlu przewidują dość restrykcyjne kary za jego złamanie. W zależności od skali działalności, kary mogą sięgać od tysiąca do nawet stu tysięcy złotych. Ustawodawca zdecydował, że w przypadku uporczywego łamania tych przepisów możliwe było zastosowanie kary ograniczenia wolności.

W chwili procedowania ustawy o zakazie handlu w niedzielę zwracano uwagę na sytuację pracowników handlu, których często dotyka problem nieelastycznych grafików, a także braku możliwości spędzenia wolnej niedzieli z bliskimi. Uzasadniano wówczas, że podobne przepisy funkcjonują od wielu lat w części europejskich krajów, gdzie nie zaobserwowano negatywnego wpływu na gospodarkę, w tym wyniki o sprzedaży detalicznej oraz wzrostu PKB.

Zakup na fakturę również z ochroną konsumencką. Od kiedy?Zakup na fakturę również z ochroną konsumencką. Od kiedy? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!