Abonament RTV w 2020 roku. Wszystko co musisz wiedzieć o płaceniu za media publiczne

Abonament radiowo-telewizyjny jest jedną z przewidzianych w ustawie form finansowania działalności mediów publicznych. Od lat jego ściągalność pozostawia wiele do życzenia. Co jakiś czas pojawiają się informacje o kontrolach i karach, jakie spadają na odbiorców mediów nieregulujących tych należności. Ile wynosi abonament RTV w 2020 roku?

Abonament RTV w 2020 roku. Wszystko co musisz wiedzieć o płaceniu za media publiczne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 listopada 2019

Opłata za odbiornik radiofoniczny i telewizyjny

W 2020 roku opłata za jeden miesiąc używania radioodbiornika wynosi 7 zł. To oznacza, że jeżeli należność regulujemy co miesiąc, roczne wydatki z tego tytułu sięgną 84 zł. W przypadku opłaty za telewizor (lub łącznie za odbiornik radiowy i telewizyjny), miesięczna należność z tego tytułu wynosi 22,70 zł. Jeżeli zdecydujemy się na comiesięczne, regularne płatności, rocznie przeznaczymy na ten cel 272,40 zł.

Zniżki na abonament RTV 2020

Najwyższą zniżkę otrzymamy opłacając abonament radiowo-telewizyjny za cały rok z góry. Aby skorzystać z tego przywileju, należy się jednak  pośpieszyć. Do 25 stycznia 2020 roku musimy bowiem zdecydować, czy chcemy zapłacić abonament od razu za 12 miesięcy. Wówczas, zgodnie z przepisami, z automatu zostaje nam udzielona dziesięcioprocentowa bonifikata.

To nie jedyna zniżka przewidziana w przepisach o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Na bonus możemy liczyć za każdym razem, gdy wnosimy opłatę z wyprzedzeniem, czyli do 25. dnia pierwszego miesiąca w okresie rozliczeniowym lub decydujemy się wnieść opłatę za więcej niż jeden miesiąc używania odbiornika (odbiorników).

W tym przypadku bonifikaty są raczej symboliczne. Płacąc abonament za odbiorniki radiowy i telewizyjny z góry za dwa miesiące, zapłacimy 44,05 zł, a nie 45,40 zł. Jeżeli zdecydujemy się opłacić od razu 11 miesięcy zapłacimy 238,80 zł zamiast 249,70 zł. Pełną tabelę zniżek dla abonamentu radiowego i radiowo-telewizyjnego można znaleźć na stronie Poczty Polskiej.

CZYTAJ TEŻ Jesteś abonentem UPC? Możesz dostać zwrot opłat. Tak zdecydował UOKiK

CZYTAJ TEŻ Skarga na radio lub telewizję. Jak ją złożyć?

Czy rejestracja odbiornika radiowego i telewizyjnego jest obowiązkowa?

Zgodnie z ustawą – tak. Każdy właściciel odbiornika radiowego oraz telewizyjnego powinien to zrobić w ciągu dwóch tygodni od wejścia w jego posiadanie. Od tego momentu jest zobowiązany także do regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Takie rozstrzygnięcie wynika z ustawy z 21 kwietnia 2005 o opłatach abonamentowych. Dodatkowym aktem prawnym, regulującym tę kwestię jest rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 17 grudnia 2013 roku, które dotyczy procesu rejestracji odbiorników RTV.

Czy muszę płacić za każdy odbiornik oddzielnie?

Osoby prywatne oraz niektóre instytucje wskazane w pierwszej z wymienionych ustaw (m.in. szpitale publiczne, szkoły, żłobki, sanatoria) niezależnie od liczby posiadanych (używanych)  budynków czy samochodów, płacą tylko jedną opłatę za odbiorniki RTV.

Inaczej jest w przypadku instytucji, przedsiębiorstw oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Te muszą płacić za każdy odbiornik osobno – również w samochodach służbowych!

Czy sklep z telewizorami musi wnosić abonament za każdy odbiornik na wystawie?

Przedsiębiorcy sprzedający odbiorniki radiowo-telewizyjne nie muszą płacić za urządzenia znajdujące się na wystawie. Zgodnie z ustawą, opłacie nie podlegają odbiorniki przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim, jeśli oczywiście ten zakres należy do przedmiotu działalności gospodarczej konkretnego przedsiębiorcy.

CZYTAJ TEŻ Jak otrzymać zniżkę na abonament RTV w 2019 roku?

Gdzie zarejestrować odbiorniki RTV

Pamiętajmy, od momentu rejestracji odbiorników RTV jesteśmy obowiązani do regularnego opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wszystkie formalności z tym związane można załatwić w dowolnej placówce Poczty Polskiej. W rezultacie takiej wizyty otrzymamy zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika.

Rejestracji można dokonać także przez internet wypełniając elektroniczny formularz na stronie https://rtv.poczta-polska.pl/?action=GetRegFrm

CZYTAJ TEŻ Ile komornik może zabrać z emerytury?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
Edukacja

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!