Godziny dla seniorów wracają. Powtórka z wiosny?

Od czwartku, 15 października wracają dobrze znane Polakom „godziny dla seniorów” — zdecydował rząd. Oznacza to, że w godzinach od 10:00 do 12:00 zakupy będą mogły robić osoby powyżej 60 roku życia – to podstawowa zmiana względem wiosny, kiedy przepisy mówiły o osobach o 5 lat starszych?

Godziny dla seniorów wracają. Powtórka z wiosny?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 października 2020

Kim jest senior? Kto może skorzystać z godzin dla seniorów?

Godziny dla seniora to pomysł doskonale znany polskim konsumentom. Podczas wiosennych obostrzeń spowodowanych koronawirusem, ze sklepów, drogerii, aptek czy punktów pocztowych w godzinach od 10 do 12 mogły korzystać tylko osoby, które przekroczyły 65 rok życia. Teraz granica wieku osób uprawnionych do tego przywileju została obniżona do 60 roku życia. Może to wynikać z faktu, że cięższy przebieg choroby w razie zarażenia koronawirusem obserwowany jest właśnie od tego pułapu – choć jak wiemy, nie ma na to twardej definicji

CZYTAJ TEŻCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm

Czy sklepowa może mnie nie obsłużyć w godzinach dla seniorów?

Tak, a nawet będzie musiała zastosować się do obostrzeń. Przypomnijmy, przed 4 maja – kiedy wygaszono pierwszą odsłonę tego rozwiązania, zdarzało się, że sklepy były kontrolowane przez policję. Funkcjonariusze sprawdzali nie tylko posiadanie masek na twarzy, ale także legitymowali obsługiwanych klientów.

CZYTAJ TEŻ Godziny dla seniorów. Jakie zmiany?

Czemu służy godzina dla seniorów?

Pojawia się oczywiste pytanie czy godzina dla seniorów ma sens. Tym bardziej, że te same osoby, często, dwie godziny wcześniej odprowadzają wnuki do szkoły czy przedszkola. Tu nie ma gotowej odpowiedzi. Rząd chce ograniczyć ryzyko zachorowalności w tej grupie wiekowej. Powszechnie wiadomo, że osoby starsze ciężej przechodzą powikłania związane z COVID-19 stąd apel premiera Mateusza Morawieckiego by seniorzy pozostali w domach jeśli jest to tylko możliwe.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus – aktualne wytyczne dla poszczególnych branż (październik 2020)

Seniorzy, którzy nie zdążą zrobić zakupów w wyznaczonym dla nich czasie, oczywiście będą mogli pójść do sklepu czy apteki w innych godzinach. Muszą się jednak liczyć, że będą mieli kontakt z osobami młodszymi, które potencjalnie częściej mogą być bezobjawowymi nosicielami wirusa z Wuhan.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!