COVID-19: pracodawcy chcą przywrócenia handlowych niedziel

Przywrócenie handlu w niedziele to jeden z postulatów pracodawców w związku koniecznym złagodzeniem złego wpływu restrykcji związanych z pandemią COVID-19 – czytamy na stronie Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertów to sposób nie tylko na utrzymanie dochodów przedsiębiorców ale także na rozładowanie szczytu zakupów obserwowanego w soboty.

COVID-19: pracodawcy chcą przywrócenia handlowych niedziel
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 października 2020

Handlowe niedziele w żółtych i czerwonych strefach?

W opinii Konfederacji Lewiatan nie można dopuścić do pogorszenia się sytuacji przedsiębiorców, w których kondycję uderzają zastosowane restrykcje w związku z pandemią koronawirusa. Handlowe niedziele mogłyby nie tylko poprawić ich dochody ale także wpłynąć na zmniejszenie tłumów w sklepach obserwowanych w czasie sobotniego szczytu zakupów – a to ważny argument w dyskusji nad bezpieczeństwem zdrowia publicznego.

To jednak nie wszystko. Pracodawcy postulują pilne wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej. Konieczne jest doprecyzowanie obowiązków pracodawcy i pracownika przy założeniu, że nowe rozwiązania będą musiały być stosowane dłużej, niż początkowo sądzono.

Żółte i czerwone strefy uderzają w biznes

Wg ekspertów Lewiatana, wprowadzenie specjalnych stref oraz regulacji w nich obowiązujących zmniejsza poczucie niepewności. Aby utrzymać obecny poziom zatrudnienia oraz ograniczyć skalę zwolnień pracowników, konieczna jest w opinii pracodawców współpraca wszelkich instytucji. Wprowadzanie strefy czerwonej na danym obszarze powinno być szeroko konsultowane z władzami samorządowymi i przedstawicielami biznesu. Lewiatan zwraca uwagę, że  „Inna jest (...) sytuacja, gdy nagły wzrost zakażeń ma źródło w zamkniętym ośrodku, a inna gdy źródeł jest wiele i nie są one łatwe do identyfikacji” — podkreślono w komunikacie.

Idą trudne czasy dla przedsiębiorców?

Pracodawcy zwracają uwagę, że wiele firm już teraz odczuwa negatywny wpływ odwołania kongresów, targów czy innych imprez masowych. Wprowadzone od 15 października „godziny dla seniorów” mogą uderzyć w obroty sklepów oraz aptek niezależnie od ich wielkości. Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z zakupem środków dezynfekujących wymaganych przez prawo.

Lewiatan zwraca uwagę, że nie każdy biznes można przenieść do sieci – np. usługi fryzjerskie czy zajęcia fitness. Co więcej, nawet tam, gdzie można uruchomić działalność e-commerce nie każdy przedsiębiorca ma odpowiednie możliwości i środki by przeprowadzić transfer do sieci. M.in z tego powodu, powrót niedziel handlowych, może poprawić sytuację tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!